Kek ve Pasta

Eti Sütburger Çilekli


Daha önce diğer çeşitlerini incelediğimiz Sütburger ürünün Çilekli çeşidinin çıktığını sizlerden gelen sorular sonrasında öğrendik. Dün markette rastladığımız ürünün içeriğini ve besin değerlerini inceleme şansımız oldu.

🔸Öncelikle üründeki Çilek oranından bahsedelim. Yine ürünün ambalajı yanıltıcı ve abartılı şekilde Çilek görselleriyle dolu. Ambalajdaki çilek görsellerinin aksine, ürünün %37’sini oluşturan Sütlü Çilekli Krema içerisinde %1 oranında Çilek parçacığı bulunuyor. Yani daha net ifadeyle ürünün 35 gr.’lık tek paketinde sadece 0,13 gr. Çilek parçacığı bulunuyor. Üründeki yoğun Çilek tadınıın ve kokusunun ise daha az oranda bulunan Çilek aroma vericisiyle verildiğini belirtelim.
🔸Çilek haricinde ürünün içeriğine baktığımızda %63 oranında Kek ve %37 oranında Kremadan oluştuğunu görüyoruz. Kek içeriğinde ilk sırada Şeker, Krema içeriğinde ilk sırada Yağ bulunuyor. Bu da ürünün temel bileşenleri hakkında bilgi veriyor sanıyoruz. Bu haliyle ürünün 100 gr.’da 11,4 gr. Yağ ve 33,8 gr. İlave şeker içerdiğini belirtelim. Bu da 35 gr.’lık tek pakette 4 gr. yağ ve 11,8 gr. yani tam 6 tane küp şeker miktarınca İlave şeker demektir.
🔸İlave şeker dahil edilmiş haliyle ürünün tek pakette içerdiği Karbonhidrat miktarı 19,5 gr. şeklindedir. Yani 35 gr.’lık ürünün 20 gr.’a yakını Karbonhidrat diyebiliriz. Bu çocuğunuzun kan dolaşımına birkaç dakikada girecek 19,5 gr. şeker yükü demektir. Peki buna karşılık üründeki Lif oranı nedir? Buna karşılık ürünün tek pakette içerdiği lif sadece 0,32 gr.’dır.
📌Bu durum daha önce #GıdaNotları etiketiyle paylaştığımız yazıda da belirttiğimiz #kaynak ve #yoğunluk kritlerinin açıkça ihlalidir. Bu kriterlerin ihlaliyle bu ürünü tüketen çocuğunuzun vücuduna giren Karbonhidrat çok hızlı şekilde kana karışacak, kan şekerini aniden ve kısa sürede yükseltecek ve aynı hızla kısa sürede düşürecektir. Bu da çocuğunuzda ilk başta ciddi bir enerji artışına ve hemen akabinde de açlık, birşeyler yeme isteği ve yorgunluğa sebep olacaktır. Bu arada çocuğunuz bir bardağın yüzde biri kadar süt ve bir adet çileğin yüzde biri kadar çilek tüketmiş olacaktır.#NeYediğiniziBilin

🔍İçindekiler;Kek (%63) [Şeker, Yumurta, Buğday unu, Yağsız Pastörize Süt (%15,9), Glikoz şurubu, Bitkisel yağ (Ayçiçek), Nişasta, Bal (%1,5), Kabartıcılar (Sodyum Hidrojen Karbonat, Sodyum Asit Prifosfat), Aroma verici)], Sütlü Çilekli Krema (%37) [Bitkisel yağlar (Hindistan Cevizi, Palm), Glikoz şurubu, Dekstroz, Şeker, Süt tozu (%10,5), Yağsız Pastörize Süt (%6,6), Nem Verici (Gliserol), Nişasta, Çilek Parçacığı (%1), Kıvam arttırıcı (Sodyum Aljinat), Doğal Çilek Aroma vericisi, Tuz, Aroma verici)]
🔍Sütburger Çilekli Besin Değerleri
👉Enerji 121,8 kcal
👉Karbonhidrat 19,5 gr.
👉Yağ 4 gr.
👉Protein 1,7 gr.
👉Lif 0,3 gr.
📌Not: Besin Değerleri 1 paket (35 gr.) ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri