Sütlü Tatlı ve Toz

Nestlé Nesquik Toz İçecek


Bugün sizlerden gelen çok sayıda DM sonrasında bir reklam kampanyasından haberdar olduk. Takipçi sayıları milyonları aşan bazı ünlülerin ve bir vakfın da dahil edildiği kampanya ile ilgili yorumları sizlere bırakıyoruz. Biz genel itibariyle üründen bahsedeceğiz.

🔸Öncelikle belirtelim, bu süreçte Nesquik toz içeceğin Avrupa ve Amerika’daki benzerlerini de inceledik. Gördük ki, yurtdışı örnekleri ülkemizdeki örneklerden daha kötü durumda. Örneğin, yurtdışı ürünlerde Soya lesitini varken, ülkemizde Ayçiçek lesitini tercih edilmiş. Diğer ürünlerde Karragenan gibi maddeler yer alırken, ülkemizdeki üründe bulunmuyor. Protein ve lif oranı da kısmen daha iyi durumda fakat ürünün tüm versiyonlarında yüksek olduğunu gördüğümüz unsur değişmiyor; Şeker oranı. Bu da zaten Nesquik’i Nesquik yapan şeylerden biri.
🔸Aslında ürünün içeriği çok basit; Şeker ve kakao tozu. Bu iki temel bileşen ürünün %98’ini oluşturuyor. Ürünün 100 gr.’daki İlave şeker oranı 73,2 gr. Yani bir bardak süte, 1 porsiyon Nesquik eklediğinizde aslında 10,5 gr. Şeker eklemiş oluyorsunuz. Yani 5 tane küp şekerden daha fazla! Bu haliyle, 1 porsiyon Nesquik’ten alınan enerjinin %85’i Karbonhidrattan geliyor. Bu enerjinin İlave şekerden gelme oranı ise %79,5 gibi yüksek bir orandadır.
🔸Bunun yanısıra ürünün ambalajında ve reklamlarında Demir, Çinko ve D vitamini vurgusu yapıyor. Şekeri görmezden gelip, bunları vurguluyor olması da bir pazarlama stratejisidir. Öyle ki, ürünün 100 gr.’daki Demir içeriğinin aynı orandaki siyah çay ile eşit olduğunu söyleyelim. Yine 100 gr.’daki Çinko oranı ise, aynı orandaki Tahine eşittir. Ürünün tek porsiyonda içerdiği D vitaminini tek bir yumurta zaten içeriyor. Bu haliyle, firmanın “Nesquiksiz kahvaltı eksik kalır” ifadesi abartılı ve hatta yanıltıcı oluyor. Bu ürünü hergün kahvaltılarda tüketilmesini özendirmesi de doğru bir yönlendirme olmuyor. Biz doğrusunu şöyle söyleyelim; bir açık çay veya Kuşburnu çayı, bir tatlı kaşığı tahin ve bir tane yumurta, yanında da sade bir süt! İşte o zaman Nesquik ve beraberindeki 5 ilave küp şekere gerek kalmaz!
🔍İçindekiler; Yağı azaltılmış içilebilir çikolata (%98) [Şeker, Kakao tozu], Emülgatör (Ayçiçek Lesitini), Vitaminler [D vitamini, C vitamini, Tiamin (B1)], İyotlu tuz, Mineraller (Demir, fosfat, çinko sülfat), Tarçın, Aroma verici (Vanilin)
🔍Nesquik Toz İçecek Besin Değerleri
👉Enerji 54,9 kcal
👉Şeker 10,4 gr.
👉Yağ 0,46 gr.
👉Protein 0,89 gr.
👉Lif 1 gr.
📌Not: Besin Değerleri 1 su bardağı süte katılması önerilen 1 porsiyon (14,3 gr.) Nesquik toz karışım için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri