Çikolata ve Gofret

Nestlé 1927 Sütlü Çikolata


İlk olarak Sütlü Çikolata incelememizle başlıyoruz. Öncelikle dünden bu yana yaşadığımız Nesquik sürecinden sonra neden Nestlé markasını bu inceleme için seçtiğimizi belirtelim. Nestle özellikle Bitter çikolatayı üç farklı oranda ürettiği çeşitleriyle bu inceleme için çok uygun düştü. Bu haliyle #GıdaDedektifi olarak ürünleri hiçbir zaman markaları baz alarak değil, bizzat ürün içeriklerini ve besin değerlerini dikkate alarak incelediğimizi vurgulamak isteriz.

Bunun yanısıra, Nestlé’nin ve Nestlé 1927 serisinin tarihsel süreciyle ilgili de sizlere bir anekdot düşmek istedik. İlk olarak Nestlé’nin hikayesinden kısaca bahsedelim. Kimyager Henri Nestlé; 1875 yılında yetersiz beslenmeye bağlı bebek ölümlerinin çok yüksek olduğu bir ortamda, sütten sıvının buharlaştırılarak süt tozu elde edilmesini sağlayan metodu bulan kişidir. Kısaca süt tozunun mucididir. Bu durum mama formüllerinin yanısıra Sütlü çikolatanın ortaya çıkmasına sebep olmuştur.

Bundan yaklaşık 50 yıl sonra, 1927’de Nestlé, İstanbul Feriköy’de Türkiye’nin ilk Çikolata fabrikasını kurar. Günlük 500 kg. üretim ile hayata geçen fabrika 1990 yılına kadar faaliyetine devam eder. İnceleyeceğimiz 1927 serisi çikolatalar nostaljik ambalajlarında Feriköy fabrikasının görselini taşır.

Gelelim ürünün içeriğine; Kakaodan bu kadar bahsettikten sonra, üründe ilk sırada; Şeker ifadesini görerek kendimize geliyoruz😆Ürünün içeriğinde ikinci sırada da Süt tozu bulunuyor😑Ardından Kakao yağı ve nihayetinde çikolatanın hammaddesi Kakao kitlesine ulaşabiliyoruz😵Sütlü çikolataları, bitterden ayıran temel unsurları az önceki birkaç cümlede bulabilirsiniz. Bitter çikolatada her zaman ilk sırada; Kakao kitlesi bulunur.

Bu haliyle, ürünün 100 gr.’da 52 gr. Şeker içerdiğini belirtelim. Bu da yaklaşık 5 parça yani 25 gr. Çikolatada 13 gr. olarak hesaplanmaktadır. 5 parça çikolatada yaklaşık 7 tane küp şeker olarak özetleyebiliriz. Küp şeker boyutunda bir çikolata parçasında, parça başına 1 küp şekerden de fazlasını tüketiyorsunuz. Buna karşılık, ürünün 100 gr.’daki Lif oranı 2,6 gr.’dır. Son olarak, ürünün 100 gr.’da 32,2 gr. Yağ içerdiğini ve bunun 16,6 gr. yani yarısının Doymuş yağ olduğunu belirtelim☝

🔍İçindekiler; Şeker, Tam Yağlı süt tozu, Kakao yağı, Kakao kitlesi, Yağsız süt tozu, Süt yağı, Emülgatör (Ayçiçek lesitini), Tuz, Doğal aroma verici (Vanilya)
Kakao kuru maddesi en az %29’dur.
🔍Nestle 1927 Sütlü Çikolata Besin Değerleri
👉Enerji 135,5 kcal
👉Şeker 13 gr.
👉Yağ 8 gr.
👉Protein 2,2 gr.
👉Lif 0,6 gr.
📌Not: Besin Değerleri 5 parça (25 gr.) çikolata için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri