Dün akşam yaptığımız ilk#GDÇikolata paylaşımında Nestlé 1927 Sütlü Çikolata çeşidini incelemiştik. En önemli faktör olarak; içeriğinde ilk üç sırada Kakao kitlesi olmadığını, onun yerine Şeker, Tam yağlı Süt tozu ve Kakao yağı bulunduğunu belirtmiştik. Diğer marka ve çeşitleri de bu hafta boyunca inceleyeceğiz. Bu haliyle; Sütlü Çikolatanın “Çikolata” ifadesinin tam karşılığı olup olmadığını tartışmak gerekir. Öyle ki, %29 kakao kuru maddesi oranına karşılık olarak %52 oranında Şeker içeren bir üründen bahsediyoruz.

🔸Peki bitter çikolatalar? Şimdi Nestlé 1927 serisinin %60 Kakao içeren çeşidiyle bitter incelemesine başlıyoruz. Ürünün içeriğine baktığımızda ilk sırada Kakao kitlesini görüyoruz. Bu, bitter çikolataları, Sütlü çikolatalardan ayıran temel faktördür. Ürün %60 oranında Kakao kuru maddesi içeriyor. Bu orana kakao kitlesi, kakao tozu ve kakao yağı dahildir. Bu haliyle, ürünün 100 gr.’da 43,2 gr. Şeker içerdiğini düşünürsek, şeker oranı kakao içeriğinden daha azdır. Bunun yanısıra, ürünün 100 gr.’daki Lif oranı 10 gr.’dır. Bu da üründeki kakao kitlesi oranıyla doğru orantılı olarak yükselmektedir.
🔸Bu haliyle bakıldığında gerek Şeker oranındaki düşüş ve gerekse Kakao oranındaki artış ile birlikte üründen alınan şekerin kana karışma hızı ve miktarının azaldığını görüyoruz. Lif oranının yüksekliği arttıkça, tükettiğiniz ürünün #GıdaNotlarıpaylaşımında bahsettiğimiz #yoğunlukkriterine uygunluğunu da artmaktadır. Bu çikolatayı tüketirken #miktar kriterine uygunluğunu ise siz tüketiminizi sınırlayarak belirleyebilirsiniz.
🔸Ürünün içeriğinde Kakao kitlesi ve Sofra şekeri haricinde, Kakao tozu, Süt yağı, kakao yağı, Ayçiçek lesitini ve Doğal aroma verici olarak da Vanilya olduğunu belirtelim. Bu haliyle, ürünün 25 gr.’lık 5 adet parçası yani tek porsiyonu 132,5 kcal enerji vermektedir. 25 gr.’lık tüketimde vücuda 10,8 gr. Şeker ve 8 gr. Yağ alınmaktadır. Buna karşılık olarak 2,5 gr. Lif de vücuda girmektedir. Bu haliyle alınan enerjinin %57’si Yağdan gelirken, %37’si Karbonhidrattan gelmektedir. Yağ kaynağının süt ve kakao olduğunu belirtelim. Protein oranı süt içeriği azaldığından Sütlü çikolataya oranla düşmüş olup, Proteinden gelen enerji oranı %6’dır☝
🔍İçindekiler; Kakao kitlesi, Şeker, Yağı azaltılmış kakao tozu, Süt yağı, Kakao yağı, Emülgatör (Ayçiçek Lesitini), Doğal aroma verici (Vanilya)
🔍Nestle 1927 %60 Kakao Bitter Çikolata Besin Değerleri
👉Enerji 132,5 kcal
👉Şeker 10,8 gr.
👉Yağ 8 gr.
👉Protein 1,95 gr.
👉Lif 2,5 gr.
📌Not: Besin Değerleri 5 parça çikolata (25 gr.) için verilmiştir.