Çikolata ve Gofret

Eti Sütlü Çikolata


Çikolata incelemelerimize Eti markasının ürünleriyle devam ediyoruz. Eti, birkaç yıl önce Karam markasıyla farklı kakao oranları ve portakallı, bademli vb. çeşitleriyle piyasaya iddialı bir giriş yapmıştı. O çeşitleri de inceleyeceğiz fakat öncelikle Sütlü Çikolataya bakacağız.

Başta, Eti Sütlü Çikolatada toplam %32 kakao kuru maddesi olduğunu belirtelim. Kakao kuru maddesi içeriğinde kakao yağı ve kakao kitlesi dahil ediliyor. İçeriğe baktığımızda Kakao yağı ve Kakao ibaresini görüyoruz. Burada kakao ibaresinin kakao kitlesi mi yoksa kakao tozu mu olduğunu ise net olarak anlayamıyoruz. İki madde arasında kalite açısından ciddi bir fark mevcuttur. Öyle ki, kakao tozu aslen kakaonun en ucuz ve kalitesi düşük kısmıdır. Kakao tozu bu haliyle paket Kakaolarda, Nesquik tarzı içecek tozlarında ve her türlü Sütlü çikolata ürününde çokça görülür. Maliyeti kakao kitlesine oranla çok düşüktür. Bu haliyle bu önemli detayı etiket üzerinden tam olarak netleştiremiyoruz.

Ürünün içeriğinde ilk karşımıza çıkan tabii ki Şeker. İkinci sırada ise Kakao yağı ve Süt tozu geliyor. Bu haliyle ürünün 100 gr.’da 48 gr. Şeker ve 34,5 gr. Yağ içerdiğini belirtelim. Ürünün tek porsiyonda yani 25 gr.’da 12 gr. şeker içerdiğini hesaplıyoruz. Bu da 5 parça çikolatada 6 tane küp şeker olduğunu gösteriyor. Vücuda alınan 12 gr. şekerin karşılığında aynı porsiyondaki Lif oranı ise sadece 0,85 gr.’dır. Bunun yanısıra, yine tek porsiyonda 8,6 gr. Yağ bulunuyor. Yağın tek kaynağı; Kakao. Bu haliyle doymuş yağ oranı da yüksek. Üründe Emülgatör olarak Ayçiçek Lesitini kullanıldığını görüyoruz. Önemli bir dğer detay ise, üründeki Aroma vericinin Vanilin olmasıdır. Vanilin konusunu daha önce paketli Vanilin üzerinden detaylarıyla incelemiştik.

🔍İçindekiler; Şeker, Kakao yağı, Süt tozu, Kakao, Emülgatör (Ayçiçek Lesitini), Aroma verici (Vanilin)
🔍Eti Sütlü Çikolata Besin Değerleri
👉Enerji 138,25 kcal
👉Şeker 12 gr.
👉Yağ 8,6 gr.
👉Protein 2 gr.
👉Lif 0,85 gr.
📌Not: Besin Değerleri 5 parça (25 gr.) çikolata için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri