Çikolata ve Gofret

Nestlé 1927 Bitter Çikolata “%73 Kakao”


Nestlé 1927 Bitter çikolatanın inceleyeceğimiz ikinci çeşidinde %73 Kakao oranı var. Üründe yüksek kakao oranının yanısıra, içeriğinde bazı değişiklikler dikkatimizi çekti. Öncelikle bu üründe Süt bileşeni bulunmuyor. Yani bir önceki bitter çeşitteki gibi süt yağı yok. Buna ilave olarak, Aroma verici çeşidiyle ilgili herhangi bir bilgi verilmemiş. Ama Vanilya olmadığını anlıyoruz.

Üründe ilk sırada Kakao kitlesi bulunuyor. Şeker ikinci sırada yer alıyor. Şekerin hemen ardından Kakao yağı geliyor. Bu sıralama da bir önceki çeşitte farklıydı. Üçüncü sırada Kakao tozu vardı. Bu haliyle, bu ürünün bir önceki %60 kakao oranına sahip üründen daha yağlı olduğunu belirtelim. Baktığımızda, ürünün 100 gr.’da 42,4 gr. gibi yüksek bir yağ oranına sahip olduğunu görüyoruz. Bunun 26 gr.’lık kısmının Doymuş yağ olduğunu da belirtelim. Bu yüksek yağ oranı ürünün kalorisine de yansımıştır. Yağın Kakaodan geldiğini de belirtelim☝️Bu haliyle, kakaonun tüketiminde dikkat edilmesi gereken bir unsurun da Doymuş yağ oranı olduğunu da söylemek gerekir☝️Üründen alınan enerjinin %18,7’sinin Doymuş yağdan gelmektedir.

Ürünün şeker oranına baktığımızda Sütlü çikolata ve bir önceki bitter çeşidine göre ciddi bir düşüş görüyoruz. Öyle ki, üründe 100 gr.’da 27,3 gr. şeker bulunuyor. Bu oran bir önceki çeşitte 43,2 gr.’dı. Neredeyse yarı yarıya bir düşüşten bahsediyoruz. Buna karşılık olarak lif oranının da nispeten daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Ürünün 100 gr.’daki Lif oranı 10,4 gr.’dır. Bu haliyle bu ürünün tüketimi sonrasında alınan şekerin kana yavaş karışacağını, doygunluk ve tokluk hissi oluşturacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Belki de, sütlü çikolata ile bitter çikolatayı birbirinden ayıran temel özelliklerden biri de budur diyebiliriz.

Son olarak 25 gr. yani 5 parça çikolatadan alınan kaloriden ve kaynağından bahsedelim. Bu çikolatadan 5 parça tüketen bir birey; 144,5 kcal enerji almaktadır. Bu enerjinin %68’i Yağdan gelmektedir. Karbonhidrattan gelen enerji oranı ise %25 gibi düşük seviyededir. Ürünün Proteinden gelen enerji oranı ise %6’dır.

🔍İçindekiler; Kakao kitlesi, Şeker, Kakao yağı, Yağı azaltılmış kakao tozu, Aroma verici
🔍Nestle 1927 %73 Kakao Bitter Çikolata Besin Değerleri
👉Enerji 144,5 kcal
👉Şeker 6,8 gr.
👉Yağ 10,6 gr.
👉Protein 2,15 gr.
👉Lif 2,6 gr.
📌Not: Besin Değerleri 5 parça çikolata (25 gr.) için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri