Barlar

Nestlé Nesquik Tam Tahıllı Bar


Çokça sorulan bir Nesquik ürününü inceleyeceğiz; Nesquik Tam Tahıllı Bar. Öyle ki, ilk bakışta gerek tam tahıllı olmasının vurgusu ve gerekse 25 gr.’lık porsiyonu daha olumlu bir intiba bırakıyor. Dışarıdan görülen haliyle; sanıyoruz ki bu sebeple tercih edilebiliyor. Şimdi bir de içeriğine bakalım.

🔸Öncelikle üründe İlk sırada Tahıllar yer alıyor. Bu olumlu tabii ki. Fakat, tahıl içeriğine baktığımızda; Tam tahıl içeriğinin sadece %22 oranında Tam Buğday ile sağlandığını görüyoruz. Tahıl içeriği bunun yanısıra Mısır irmiği ve Pirinç unundan ibarettir. Tahıllar bu tarz ürünlerin lif yapısını ve miktarını belirleyen temel etkenlerdir. Bu haliyle üründe %22 oranında bulunan Tam Buğday unu haricinde ciddi bir lif katkısından bahsedemiyoruz.
🔸Ürüne ismini veren Tam Tahıl kısmını geçtik. Şimdi ürüne ismini vermeyen Şeker içeriğine bakalım. Üründe Glikoz şurubu, Sofra şekeri, Şekerli koyulaştırılmış süt, İnvert şeker şurubu, Maltodekstrin ve Dekstroz olmak üzere tam 6 farklı çeşit şeker bulunuyor. O kadar ilginç ki! 6 farklı çeşit Şekerden hiç bahsedilmezken, sadece %22 oranındaki tek bir tam tahıl çeşidi ürüne “Tam Tahıllı” ismini verebiliyor. Bu haliyle ürünün ismi 6 farklı Şekerli Tam Tahıllı olmalı. Ancak böyle olursa, sağlıklı bir üründen bahsedemesek bile dürüstçe pazarlanan bir üründen bahsedebiliriz. Ürünün 100 gr.’daki Şeker oranı 29,5 gr.’dır. Yani tek pakette 7,4 gr. Şeker içermektedir. Bu da yaklaşık 4 tane küp şeker demektir.
🔸Üründe Süt kaynağı olarak; Yağsız süt tozu ile Şekerli koyulaştırılmış yarım yağlı süt kullanıldığını görüyoruz. Bu ifadeye de ilk kez rastladığımızı söyleyelim. Yağ olarak bitkisel yağlar; Palm ve Ayçiçek yağları kullanılmış. Üründe Kakao adına tek gördüğümüz ise sadece %2,4 oranında Kakao tozu ve %0,2 oranında Yağı azaltılmış kakao tozu içermesidir Bunların haricinde ise, Nem verici, Emülgatör, Asitlik düzenleyici ve Antioksidan gibi katkı maddeleri bulunuyor. Üründe aroma verici olarak Vanilya kullanılmıştır.
🔍İçindekiler; Tahıllar (tam buğday unu (%22), mısır irmiği, pirinç unu), glukoz şurubu, şeker, bitkisel yağlar (palm, ayçiçek), şekerli koyulaştırılmış yarım yağlı süt (süt, şeker), yağsız süttozu, invert şeker şurubu, nem verici (sorbitol, gliserol), maltodekstrin, kakao tozu (%2,4), tuz, emülgatör (ayçiçek lesitini), yağı azaltılmış kakao tozu (%0,2), dekstroz, asitlik düzenleyici (trisodyum fosfat), aroma verici (vanilya), antioksidan (tokoferolce zengin ekstrakt, alfa-tokoferol)
🔍Nesquik Tam Tahıllı Bar Besin Değerleri
👉Enerji 102 kcal
👉Şeker 7,2 gr.
👉Yağ 3,2 gr.
👉Protein 1,8 gr.
👉Lif 1,2 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek paket (25 gr.) için verilmiştir.

 Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri