Çikolata ve Gofret

Eti Karam Bitter Çikolata “%54 Kakao”


Çikolata incelemelerine Eti markası Karam çeşitleriyle devam ediyoruz. İlk olarak %54 Kakao kuru maddesi içeren Eti Karam çeşidini inceliyoruz🍫 Bir Bitter çikolata inceliyoruz fakat içerikte ilk sırada Şeker karşımıza çıkıyor. Bu haliyle ürünün 100 gr.’da 44 gr. İlave Şeker içerdiğini belirtelim. Bu da 25 gr.’lık bir porsiyonda 11 gr. İlave Şeker demektir. Yani tek porsiyonda yaklaşık 5 tane küp şeker var. Bunun yanısıra ürünün 100 gr.’da 9,2 gr. Lif içerdiğini belirtelim. Bu da tek porsiyonda 2,3 gr. lif demektir. Üründeki Lif oranının tüketim sonrası kan şekeri dengesinin ayarlaması için yeterli olduğunu söyleyebiliriz.

Üründe iki çeşit yağ kullanıldığını görüyoruz. Daha önce de bahsettik, özellikle Bitter çikolatalarda Kakao yağı haricinde bir yağ kullanılmaması çikolatanın kalitesini gösteren en önemli etkenlerden biridir. Eti Karam ise, Kakao yağı haricinde Tereyağı kullanmayı tercih etmiş. Böylelikle aslında içeriğinde Süt bileşeni olmayan Bitter çikolataya bir süt bileşeni eklemiş. Bu da çikolatayı Bitter olmaktan biraz çıkartan ve “çikolata” kalitesini etkileyen bir unsurdur. Ürünün 100 gr.’da 32,2 gr. Yağ içerdiğini belirtelim. Bu da 25 gr.’lık tek porsiyonda 8 gr. Yağ demektir. Bunun yaklaşık 5,2 gramının Doymuş yağ olduğunu belirtelim. Üründe Doymuş yağdan gelen enerji oranı %16 civarındadır.

Ürünün içeriğine baktığımızda Şeker, kakao ve tereyağı haricinde Ayçiçek Lesitini ve Vanilin kullanıldığını görüyoruz. Daha önce Vanilinden bahsetmiş, bunun aslında Sentetik bir aroma verici olduğunu belirtmiştik. Böylesine bir üründe Vanilin kullanılıyor olması ise tabii olarak ürünün kalitesini etkilemektedir. Konu bitter çikolata olunca, kakao ve kakao yağı en önemli etken unsur olarak dikkat çekiyor. Buna ek olarak ürüne eklenecek her bir ilave maddenin özenle seçimi önem kazanıyor. Öyle ki, Bitter çikolataların ağızda bıraktığı tadın Şekerden ziyade, Kakao, kakao yağı ve verilen Aroma ile şekillendiğini belirtmek gerekiyor. Bu haliyle, özellikle birçok markanın Bitter çikolatalarında Doğal Vanilya veya Doğal vanilya aroması kullandığını göreceğiz☝

🔍İçindekiler; Şeker, Kakao yağı, Kakao, Tereyağı, Emülgatör (Ayçiçek Lesitini), Aroma verici (Vanilin)
🔍Eti Karam %54 Kakao Bitter Çikolata
👉Enerji 132,5 kcal
👉Şeker 11 gr.
👉Yağ 8 gr.
👉Protein 1,9 gr.
👉Lif 2,3 gr.
📌Not: Besin Değerleri 25 gr. (5 parça) Bitter Çikolata için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri