Kuruyemiş ve Kurumeyve

Tadım Kuru Kayısı & Tadım Günkurusu Kayısı


Geçtiğimiz günlerde Okul Üzümü incelerken #KükürtDioksit’ten bahsetmiştik. Şimdi sizlerle aynı markaya ait iki farklı Kayısı örneğini inceleyeceğiz. Ürünler; 200 gr.’lık ambalajlarda, “aynı” fiyata satılmaktadır.

🔸Tadım Kuru kayısının içeriğine baktığımızda; Kuru kayısı ve Kükürt Dioksit olduğunu görüyoruz. Yani bu kayısıda Kükürtleme işlemi yapılmıştır. Öncelikle belirtelim; bu durum, bu markaya ya da ürüne özgü bir durum değil. Sarı renkte görülen kayısıların tamamının Kükürt Dioksit ile kurutulduğunu söyleyebiliriz. Öyle ki, kükürtleme işlemiyle kurutma, Kuru kayısı üretiminin %80’den fazlasını oluşturmaktadır. Kükürtleme ile kurutma süresi kısalır, böceklenme önlenir ve dolayısıyla ürünün raf ömrü uzar.
🔸Kükürtlemede en önemli sorun kükürt ve nem oranının ayarlanmasıdır. İdeal nem oranı %0,2 olarak kabul edilir. Ancak ülkemizde üretilen kayısının şeker oranı düşünüldüğünde nem oranını Avrupa standartlarına indirmek zordur. Kuru kayısının rengini de muhafaza ederek raf ömrünü 3-4 yıl hatta daha uzun sürelere çıkartmak için yüksek konsantrasyonda kükürtleme yapılmaktadır. Fakat bu üründe görüyoruz ki, Gün kurusu kayısının raf ömrü 4 ay iken, Kükürtleme işlemine tabi tutulan Kuru kayısının raf ömrü de 6 ay olarak dikkat çekiyor. Bu da üründe çok daha düşük oranlarda Kükürt dioksit kullanıldığını düşündürüyor.
🔸Kükürtleme işleminde maksimum limit 2000 ppm’dir. Harran Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma makalesinde Doğu ve Doğu Anadolu Bölgesi’nde marketlerden temin edilen 43 farklı Kuru kayısının Kükürt Dioksit oranlarının incelendiği ve 17 adedinde yasal limitlerin üzerinde Kükürt dioksit bulunduğu belirtilmektedir. Araştırmada bunun başlıca sebeplerinin; satılamayan ürünün bozulmaması için raf ömrünün uzatılması adına uygulanan kükürt oranının yüksek tutulması ve kısa sürede daha çok kayısı kükürtlemek için kerevetlerde yapılması gereken kükürtleme işleminin defaten olmak üzere kasalarda yapılmasından kaynaklı olarak bir kısım kayısının yüksek kükürde maruz kalması olarak özetlenmiştir.
📌Dolayısıyla Kükürtleme işlemi ürünün doğallığını etkileyen bir işlemdir. Kükürtlenmiş bir meyve artık doğal değil, işlenmiş kabul edilmelidir☝️

🔎Tadım Kuru Kayısı İçindekiler; Kuru Kayısı, Antioksidan (Kükürt Dioksit)
🔎Tadım Kuru Kayısı Besin Değerleri
👉Enerji 298 kcal
👉Karbonhidrat 69 gr.
👉Yağ 0,2 gr.
👉Protein 2,5 gr.
👉Lif Bilinmiyor.
📌Not: Besin Değerleri 100 gr. ürün için verilmiştir.

🔎Tadım Günkurusu Kayısı İçindekiler; Güneşte kurutulmuş Kayısı
🔎Tadım Günkuusu Kayısı Besin Değerleri
👉Enerji 305 kcal
👉Karbonhidrat 70,4 gr.
👉Yağ 0,2 gr.
👉Protein 2,9 gr.
👉Lif Bilinmiyor.
📌Not: Besin Değerleri 100 gr. ürün için verilmiştir.

 Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri