Cipsler

Patito XXL Patates Cipsi & Party Mısır Cipsi


Bugün Bim markette gördüğümüz, her biri 300 gr.’lık ambalajlarda satılan üç farklı Cipsi inceleyeceğiz. Bunlardan Patito marka olan Patates, Party markalı olanlar Mısır cipsi. Üç cipsin de üretici firması; Apak Pazarlama ve Gıda San. Tic. A.Ş. olarak görülüyor. Firmayı incelediğimizde Nevşehir’de ağırlıklı olarak Bim marketlerine Private Label (Özel marka) üretimler yapan bir firma olarak dikkat çekiyor.

🔸Gelelim ürünlerde dikkatimizi çeken ayrıntılara. İlk olarak Patito Patates Cipsi’ne bakalım. Öncelikle üründeki Patates oranı belirtilmemiş. Bitkisel yağ oranı 100 gr.’da 30 gr. civarında fakat onun da çeşidi belirtilmemiş.
🔸Üründe Barbekü Çeşnisi bulunuyor fakat oranı yok. İçeriğine baktığımızda Soya proteini, Tütsü konsantresi, Aroma arttırıcı olarak Monosodyum Glutamat ve E635 olarak da bilinen Disodyum5-ribonükleotid gibi katkı maddeleri olduğunu görüyoruz. Bir diğer detay; Barbekü çeşnisinde İlave Şeker de bulunuyor fakat ürünün Besin Değerleri listesine Şeker oranı “0” olarak görülüyor. Üründe ayrıca Topaklanma Önleyici olarak Silikon Dioksit bulunuyor.
🔸Gelelim Party mısır cipslerine. Mısır cipslerinde de yine benzer durumlar dikkat çekiyor. Öncelikle mısır oranı ve Bitkisel yağ cinsi belirtilmemiştir. Buna ilave olarak Domates Fesleğen çeşnisinde iki çeşit aroma verici ve Aroma arttırıcı olarak Monosodyum Glutamat yanısıra Disodyum İnosinat ve Disodyum Diasetat kullanılmıştır. Diğer üründeki Acı biber çeşnisinde de yine aroma verici, aroma arttırıcı ve İlave şeker bulunmaktadır. Ürünlerde ayrıca Maltodekstrin ve Topaklanma önleyici olarak Silikon Dioksit bulunmaktadır.
🔸Bu ürünleri patates cipsi olarak tüketmek yerine tabii ki evde fırında patates yapmak veya belki yağda kızartmak bile daha sağlıklı seçimler olacaktır. Yine mısır tüketimi için önerilebilecek en sağlıklı ve kolay seçenek tabii ki Patlamış mısır olacaktır. Öyle ki, patates ve mısır oranları bile bilinmeyen bu ürünlerde çok ciddi katkı maddeleri mevcuttur. Karşılaştırmak adına bir örnek olması için şunu belirtelim; fast food restoranlarından alacağınız 100 gr. patates kızartmalarında 8 gr. yağ bulunmaktadır. Bu haliyle ürünlerin yüksek oranda yağ içerdiğini de dikkate almak gerekiyor☝️

🔍İçindekiler; Patates, Bitkisel yağ, Barbekü Çeşnisi (Baharat tozu, Sebze tozu, Hidrolize bitkisel protein (soya), Maya ekstraktı, Tütsü konsantresi, Şeker, Tuz, Laktoz, Aroma arttırıcı (Monosodyum Glutamat, Disodyum5-ribonükleotid), Buğday unu, Renklendirici (Paprika ekstraktı, Amonyum Sulfit Karamel), Maltodekstrin, Asitlik Düzenleyici (Sitrik asit, Sodyum Diasetat), Topaklanma Önleyici (Silikon Dioksit)
🔍Patito Barbekü Sos Çeşnili Patates Cipsi
👉Enerji 517,2 kcal
👉Karbonhidrat 57,7 gr.
👉Yağ 30,62 gr.
👉Protein 7,7 gr.
👉Lif 3,56 gr.
📌Not: Besin Değerleri 100 gr. ürün için verilmiştir.

🔍İçindekiler; Mısır, Bitkisel yağ, Domates fesleğen Çeşnisi (Doğal aroma vericiler, Aroma verici bileşenler, Aroma arttırıcı (Monosodyum Glutamat, Disodyum İnosinat, Disodyum Guanilat), Şeker, Tuz, Maltodekstrin (Patates, Mısır), Asitlik Düzenleyici (Sitrik asit, Sodyum Diasetat), Msır Nişastası, Topaklanma Önleyici (Silikon Dioksit)
🔍Party Domates Fesleğen Mısır Cipsi
👉Enerji 480,5 kcal
👉Karbonhidrat 62 gr.
👉Yağ 22,5 gr.
👉Protein 6,4 gr.
👉Lif 3,5 gr.
📌Not: Besin Değerleri 100 gr. ürün için verilmiştir.

🔍İçindekiler; Mısır, Bitkisel yağ, Acı biber çeşnisi (%6) [Buğday unu, Tuz, Baharat (Paprika, acı biber tozu), Sakkaroz, Aroma arttırıcı (Monosodyum Glutamat, Disodyum İnosinat, Disdoyum Guanilat), Laktoz, Bitkisel yağ, Sodyum Diasetat, Hidrolize protein, Renklendirici (Paprika Ekstraktı, Kakao tozu), Topaklanma Önleyici (Silikon Dioksit), Maydanoz yaprağı, Sitik asit, Malik asit, Polioksietilen Sorbinat Monooleat, Alfa tokoferol, Yağ asitlerinin mono ve gliseritleri], Haşhaş (%4)
🔍Party Haşhaşlı Mısır Cipsi
👉Enerji 480,5 kcal
👉Karbonhidrat 62 gr.
👉Yağ 22,5 gr.
👉Protein 6,4 gr.
👉Lif 3,5 gr.
📌Not: Besin Değerleri 100 gr. ürün için verilmiştir.

 Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri