Bisküvi ve Kurabiye

McVitie’s Tam Buğdaylı Bisküvi


Bugünlerde Şok marketlerde dikkat çeken, bize de üst üste üç mesajda gönderilen bir ürünü inceliyoruz; Mc Vitie’s Tam Buğdaylı Atıştırmalık🔍

🔸Biliyorsunuz Ülker markalı ürünlerde Besin Değeri paylaşılmadığını daha önce sıkça belirtmiş, bu konuyu Sn. @mu_ulker mesaj olarak göndermiştik. Kendisi de “İlgileneceğim” şeklinde dönüş yapmıştı. Fakat bize Ülker firmasından herhangi bir dönüş olmadığı gibi daha önce sorduğumuz ürünlerden hiçbirine ait Besin Değerleri de henüz bizlerle paylaşılmadı.
🔸“Bu ürünün Ülker ile ne ilgisi var?” diyenler olabilir. Mc Vitie’s birkaç sene önce Ülker’in mensubu olduğu Yıldız Holding tarafından satın alınmış bir İngiliz bisküvi markasıdır. Bugün de çokça haberlerde gördüğünüz üzere, Godiva ve son satışla birlikte Ülker markalarıyla birlikte pladis çatısı altında Yıldız Holding’in dünya markalarından biridir. Mc Vitie’s Tam Buğdaylı Bisküvi ise, İngiltere pazarında da satışta olan Mc Vitie’s Nibbles ürünün Türkiye versiyonudur. Etiketten anladığımız kadarıyla Ülker Çikolata Sanayi ve Tic. A.Ş. tarafından Türkiye’de üretilmiştir. Fakat İngiltere ve tüm dünyada satılan benzerlerinin aksine Türkiye’deki ürünün etiketinde Besin Değerleri yine paylaşılmamıştır. Biz ürünün besin değerlerini aynı ürünün İngiltere versiyonunda ise rahatlıkla bulabildik.
🔸Gelelim ürüne; Ürün Türkiye’de özellikle “Tam Buğday” vurgusuyla satılsa da, İngiltere’deki versiyonda da aynı oranda Tam Buğday olmasına rağmen böyle bir vurgu yok. Bu da “Tam Buğday” ifadesinin revaçta olduğu ülkemizde bir pazarlama politikası olarak dikkat çekiyor. Ürün %7,6 oranında Tam Buğday unu içeriyor fakat Beyaz unun oranı daha fazla olmasına rağmen belirtilmemiş.
🔸İngiltere versiyonu üründeki besin değerlerini kabul edersek; ürünün 100 gr.’da 37,6 gr. Şeker ve buna karşılık sadece 2,2 gr. Lif içerdiğini görüyoruz. Bu da Tam buğday içeriğinin ürüne “sağlıklı” bir etki yapmadığını gösteriyor. Zaten dediğimiz gibi İngiltere versiyonunda böyle bir vurgu yapılmamış☝️Öyle ki, üründen aldığınız enerjinin %30’u İlave şekerden gelirken, Doymuş yağdan gelen enerji oranı ise %11,3’tür. Bu da her iki unsur için de “sağlıklı” kategorisinde aşılmaması gereken %10 seviyesini aştığını gösteriyor.
Mc Vitie’s Tam Buğdaylı Bisküvi İçindekiler; Sütlü Çikolata (%54) [Şeker, Kakao yağı, Tam yağlı süt tozu, Kakao kitlesi, Yağsız süt tozu, Emügatörler (Soya Lesitini, Poligliserol Polirisinoleat), Doğal vanilya aroma vericisi], Buğday unu Bitkisel yağ (Palm), Tam buğday unu (%7,6), Şeker, Parlatıcılar (Gum arabik, Şellak), Kabartıcılar (Sodyum Hidrojen Karbonat, Amonyum Hidrojen Karbonat), Glikoz-fruktoz şurubu, Tuz, Asitlik Düzenleyici (Malik Asit)
🔍Mc Vitie’s Tam Buğdaylı Bisküvi Besin Değerleri
👉Enerji 514 kcal
👉Şeker 37,6 gr.
👉Yağ 24,5 gr.
👉Protein 7,5 gr.
👉Lif 2,2 gr.
📌Not: Besin Değerleri İngiltere üründen alınarak Tek paket (67 gr.) için verilmiştir.

 Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri