Hazır Yemek

Komagene Çiğ Köfte


Merakla beklenen Çiğ Köfte incelememize başlıyoruz. Bu akşam düzenlediğimiz ankette sizlere kendimizin bizzat tarttığı ve 38 gr. olarak tespit ettiği 2 adet Çiğ köftenin kalorisini sormuştuk. Besin Değerlerini baz alacağımız Komagene marka Çiğ Köfte haricinde birkaç farklı markanın daha besin değerlerine ulaşmaya çalıştık. Yaptığımız inceleme sonunda 38 gr. yani yaklaşık 2 adet Çiğ köftenin 90 ila 100 kcal enerji verdiğini tespit ettik. Yani 50 değil, 100 diyenler haklı çıktı diyebiliriz🤗

🔸Detaylı incelememize Komagene marka Çiğ Köfte üzerinden devam ediyoruz. Önce içerikten başlayalım. Çiğ Köftenin temel olarak Bulgur ve Su bileşenlerinden oluştuğunu biliyoruz. Bu üründe de oranlar belirtilmemiş olsa da; İnce Köftelik Bulgur ve Su ilk iki sırada yer alıyor. Üründe üçüncü sırada ise, %10 oranla Ketçap bulunuyor. Ketçap’ın içeriğinde Glikoz-fruktoz şurubu dikkatimizi çekiyor. Ketçap’ın ardından ise Bitkisel sıvı yağ geliyor. Üründe Mısır, Ayçiçek ve Kanola yağları kullanılmıştır. Kullanılan bu yağların, genel olarak Doymuş yağ oranı düşük olan üç çeşit yağ olduklarını belirtelim. Dolayısıyla ürünün etiketinde belirtilmemiş olsa da, Palm yağı kullanılmış bir ürüne oranda çok daha düşük Doymuş yağ oranına sahip bir üründen bahsettiğimizi söyleyebiliriz.
🔸Ürünün geri kalan içeriğinde ise Domates Salçası, Kırmızı Biber, Biber Salçası, Kuru soğan, Nar ekşisi, Baharat karışımı gibi Çiğ Köfteye tat katacak bazı içeriklerin yanısıra bazı maddeler dikkatimizi çekiyor. Öyle ki, üründe bu içeriklerin yanısıra çok az miktarda da olsa İlave Şeker, Maltodekstrin, Mısır Nişastası ve en ilginç olanı Bitkisel kaynaklı Et aroması bulunuyor. Yani etsiz çiğ köftede Et aroması var. Üründe ayrıca Ceviz, Fındık ve Badem olduğunu da belirtelim. Üründe sadece Ketçap’ın oranı belirtildiğinden dolayı diğer içeriklerin üründeki oransal karşılıklarını sizlere sunamıyoruz.
🔸Bu haliyle ürünün Tek kişilik olarak satılan 200 gr.’lık paketinin tüketimi halinde 478 kcal enerji verdiğini belirtelim. 200 gr.’lık pakette 68 gr. Karbonhidrat yanısıra 18 gr. Yağ bulunmaktadır. Tek kişilik paketteki Protein oranı ise 10 gr.’dır.

 Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri