Tuzot marka Çeşniler dün markette iki farklı çeşidiyle dikkatimizi çekti. Son fotoğrafta görüyorsunuz; Tuzot Klasik ile Tuzot Natural çeşitlerinin gramajları ve fiyatları aynı. Fakat içerikte Aroma Arttırıcı farkı var. Tuzot markasıyla markette gördüğümüz bu çeşniler aslen Makedonya’da İzvor markasıyla satışta olan çeşniler ile aynı olduğunu belirtelim. Öyle ki, Tuzot çeşniler İzvor markası tarafından üretilmekte olup Menşei: Makedonya’dır.

🔸Ürünlerin içeriğine baktığımızda En az %8 oranında Kurutulmuş sebzeler ve En az %2 oranında Baharatlar görüyoruz. Tabi bu ifadelerin parantez içindeki karşılıklarına baktığımızda ise açıkçası çok zengin bir içerikle karşılaşmıyoruz. Öyle ki, %8 oranında Kurutulmuş sebzeler aslında Yabani Turp, Havuç, Kereviz, Soğan ve Maydanozdan ibarettir. Baharatlar ise, çoğul bir ifade olmasına rağmen sadece Karabiberi ifade etmektedir. Ürünün ambalajının ön kısmındaki sebze fotoğrafı dikkat çekmektedir. Fotoğrafta çeşit çeşit biberler, domatesler, turplar, sarımsaklar görülmektedir. Fakat anlıyoruz ki, 200 gr.’lık pakette sadece 16 gr. Kurutulmuş sebze ve 4 gr. Karabiber bulunmaktadır.
🔸Bu ürünün 200 gr.’lık paketi 7,45 ₺’ye satılmaktadır. Yani Tuzot paketinin kg. fiyatı 37,25 ₺’ye gelmektedir. Yani 1 kg. yemeklik Dana etinden bile daha pahalıdır! İçerikteki sebze ve baharatları marketten almaya kalksak ne kadara mal ederiz diye merak edip baktık. Öyle ki;
✔Yabani Turp yani Siyah Turp kg. fiyatı 2,45 ₺’dir.
✔Havuç kg. fiyatı 2,95 ₺’dir.
✔Kereviz kg. fiyatı 3,25 ₺’dir.
✔Soğan kg. fiyatı 1,49 ₺’dir.
✔Maydonoz 1 adet 1,25 ₺’dir.
✔Karabiber 70 gr. 6,25 ₺’dir.
🔸Yaptığımız hesaplamaya göre sebzelerin paketteki gramaj karşılığı maliyeti 18 kuruştur. Karabiberin paketteki gramaj maliyeti ise 35 kuruştur. Yani Tuzot paketinin market reyonundan alınan sebze ve baharat fiyatlarına göre maliyeti sadece 53 kuruştur. Bu haliyle maliyetinin tam 14 katına satılmaktadır.
🔸Klasik çeşitte bulunup Natural çeşitte bulunmayan maddeler ise Aroma arttırıcılardır. Tuzot Klasik Çeşnide Monosodyum Glutamat yanısıra aroma arttırıcı olarak Disodyum İnosinat, Disodyum Guanilat bulunmaktadır. Naturel Çeşnide ise bu maddeler bulunmamaktadır.
🔍Tuzot Natural Çeşni İçindekiler; Kurutulmuş Sebzeler (%8) [Yabani Turp, Havuç, Kereviz, Soğan, Maydonoz], Baharatlar (%2) [Karabiber), Himalaya Tuzu (Sodyum Klorür)
🔍Tuzot Klasik Çeşni İçindekiler; Kurutulmuş Sebzeler (%8) [Yabani Turp, Havuç, Kereviz, Soğan, Maydonoz), Baharatlar (%2) [Karabiber), Aroma Arttırıcı (Monosodyum Glutamat, Disodyum İnosinat, Disodyum Guanilat), Tuz (Sodyum Klorür)