Aman Dikkat

#AmanDikkat Sütaş Babymix bir Probiyotik Yoğurttur.


Babymix Bebek Yoğurdunu detaylarıyla inceleyeceğiz. Aslında Babymix’i özellikle Bebek yoğurdu yapan spesifik bir içeriği yok. Fakat zaten, 6 ay ve sonrasında bebeklerin gelişimi için yoğurt zaten başlı başına son derece özel bir ek gıdadır.

🔸Ürünün içeriğine baktığımızda; Pastörize İnek Sütü, Probiyotik Kültür (L.rhamnosus, B.longum, B.lactis), Yoğurt Kültürü olmak üzere üç temel bileşenden oluştuğunu görüyoruz. İlk olarak üründe kullanılan İnek Sütünü ele alacağız. Besin Değerleri tablosundan anlaşıldığı üzere kullanılan İnek Sütü Az Yağlı olup, yüksek Karbonhidrat oranına sahiptir. Bu durum Besin Değerleri tablosunda Laktoz olarak belirtilmiş olsa da, biliyoruz ki yoğurt oluşumunda fermentasyon ile birlikte laktik asit bakterileri çoğalırken sütteki Laktozu Glikoz ve Galaktoza parçalarlar. Ayrıca, yoğurtta bulunan Kazein, Kalsiyum Fosfat ve Laktat midenin asidin ortamında tampon görevi yaparak laktazın yapısını korur. Bu haliyle, laktoz intoleransı olan bireylerin yoğurdu daha iyi tolere edebildiklerini söylenebilir. Bu haliyle, ürünün 100 gr.’da 6,3 gr. Laktoz içerdiği kabulüyle Laktoz intoleransı şikayeti olan bebeğe sahip ebeveynler yanılgıya düşebilecektir. Ürün etiketinde yer alan Laktoz ifadesinin yeniden gözden geçirilmesinin faydalı olacağı kanaatindeyiz. Etiketteki bu verinin @sutastr tarafından teyit edilmesinin daha sağlıklı olacağı kanaatindeyiz.
🔸Üründe 3 farklı çeşit Probiyotik Kültür Bakterisi bulunmaktadır. Bu bakteri çeşitleri; L.Rhamnosus, B.Longum ve B.Lactis çeşitleridir. L. Ve B. Harfleriyle ifade edilen Lactobacillus ve Bifidobacterium bakteri çeşitleri, sütün fermentasyonunda görev alan laktik asit bakterileri olup dost bakteriler olarak kabul edilir. Bu haliyle üründe 106 oranında Probiyotik bakteri olduğunu etiket üzerinden verilen bilgiden anlıyoruz. Bu haliyle, insan vücuduna birçok faydaları bilimsel olarak saptanmış Lactobacillus ve Bifidobacterium bakteri türlerinin bulunması bebeklerdeki bağırsak patojenlerinin kontrolünün sağlanması, bağırsak enfeksiyonu ve antibiyotik tedavilerinin yan etkilerinin azaltılması, hastalıklara karşı direnç oluşması ve bağırsak fonksiyonlarının gelişmesi açısından büyük önem arz etmektedir.
🔸Sonuç itibariyle; Yoğurt zaten başlı başına yararlı bir besindir. Babymix ürünü ise, içeriğindeki Probiyotik bakteriler ile zenginleştirilmiş Probiyotik bir Yoğurttur. Bu ürünün tüketiminde bu farkındalıkta olunması ve bebeklere özel bir içeriğe sahip olmadığının bilinciyle tüketilmesinde fayda vardır.
🔍İçindekiler; Pastörize İnek Sütü, Probiyotik Kültür (L.rhamnosus, B.longum, B.lactis), Yoğurt Kültürü
🔍Babymix Besin Değerleri
👉Enerji 69 kcal
👉Karbonhidrat 6,3 gr.
👉Yağ 2,7 gr.
👉Protein 4,8 gr.
👉Kalsiyum 184 mg.
📌Not: Besin Değerleri 100 gr. (1 paket) ürün için verilmiştir.

 Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri