Özel Araştırma

#ÖzelAraştırma Kefir Danesi


Bugün uzun zamandır beklenen mucizevi içecek; Kefirden bahsedeceğiz🤗Kefir incelemelerimize, Kefirin içeriği ve önemli detaylarından bahsederek başlamak istedik. İlk olarak Kefirin temelinde yatan mucizevi Kefir Danelerini tanıyalım👍

🔸Kefir danesi, fındık ya da buğday büyüklüğünde, rengi beyaz-sarı arasında küçük karnabahar veya patlamış mısır görünümündedir. Boyutları 0,5 ila 3 cm. arasında değişir. İçeriğinde süt asidi bakterileri, laktik asit bakterileri ve mayaların oluşturduğu Kefiran isimli bileşim bulunur. Kefiran maddesi suda çözülmeyen bir polisakkarit yapıdadır. Bu sebeple, kefir daneleri suda erimezler. Süte katıldıkları zaman ise şişerler ve renkleri beyazlaşır. Fermentasyon işlemi sonrasında kefir tanelerinin büyüdükleri görülür.
🔸Kefir Danesinde yaygın olarak, daha önce yoğurt paylaşımlarında da bahsettiğimiz Lactobacillus ailesinden L.brevis, L.kefir, L.acidofilus , L.casei, L.bugraricus gibi yararlı Laktik asit bakterileri bulunur. Bunların yanısıra, Asetik asit bakterileri, Lökonostoklar, Mayalar, Streptokoklar gibi yine yararlı bileşenler yer alır. İçeriğinde bir miktar yağ ve kazein de mevcuttur. Daneler sütü fermente eder ve fermentasyon sonrasında süzülerek yeniden kullanılabilir hale gelirler.
🔸Daneler temiz tutulduğunda ve iyi bakıldığında uzun yıllar tekrar tekrar kefir üretiminde kullanılabilir. Burada en önemli husus, kefir danesi içeriğindeki mikroorganizmaların simbiyoz halde yaşamasıdır. Simbiyoz aynı zamanda Ortak beslenme demektir. Mikrooganizmalar birbirlerinden faydalanarak aynı ortamda uzun süre birlikte yaşarlar. Kefir danelerindeki mikroorganizma yapısı bu haliyle son derece karmaşık ve mucizevidir.

kefir-danesi
🔸Bu haliyle, Doğal kefirin, kefir danesinin kendisiyle fermente edilmiş kefir olduğunu birkez daha vurgulamak gerekir. Ticari olarak kefire eklenen Kefir Kültürü ise, kefir danelerinden izole edilmiş bakterilerin kefire eklenmesiyle üretilmektedir. #NeYediğiniziBilin #MucizeİçecekKefirLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri