İlave Şekersiz, Kefir Ayran ve Boza

Danem Kefirzadem


Kefir incelemelerine ilk olarak Kefirzadem ile başlıyoruz. Danem markası Türk akademisyenler Prof. Dr. Zeynep Güzel Seydim ve Doç.Dr. Tuğba Kök Taş tarafından hayata geçirilmiş, Türkiye’deki bilim ve teknoloji temelli ilk uluslararası gıda markasıdır. Çalışmalarına Göller Bölgesi Teknokent kampüsünde devam etmekte olan Danem markası, kefir danesinden ürettikleri doğal kefir mayasını geleneksel usüllerden endüstriyel üretime taşıyor. Bu da markayı kefir kültürünü ithal eden değil, bizzat kendisi üreten bir konuma getiriyor. Kefir danesinden üretilen probiyotikler ise, ürünün daha sağlıklı ve probiyotik çeşitliliği açısından daha nitelikli olmasını sağlıyor. Aslında bu durum kefir tüketiminde gözetilmesi gereken başlıca niteliktir. Öyle ki, kefir içerdiği Kültürün kaynağı, çeşitliliği ve probiyotik bakteri sayısı kadar değerlidir diyebiliriz.

🔸Gelelim ürünün içeriğine; Danem Kefirzadem Pastörize Yağlı İnek Sütü ve Kefir Danelerinden elde edilmiş Kefir Kültürü içermektedir. Bu haliyle, kefir danelerinden elde edilmiş Kültüre sahip rastladığımız tek marka olarak öne çıkmaktadır. Öyle ki, dünkü paylaşımlarda da bahsettiğimiz gibi, L.kefir, L.kefiranofaciens, L.parakefir gibi bazı karakteristik probiyotikler sadece Kefir danesinde bulunuyor. Bunlar Starter Kültür denen kültürlerde yer almıyorlar. Bunun haricinde kefir danesinde yine Lactobacillus yani Laktik asit bakterileri sınıfından L.acidophlius, L.casei başta olmak üzere birçok probiyotik yer alıyor. Kefir danesinde ayrıca Asetik asit bakterleri ve Antifungal mayalar bulunuyor. Bu haliyle, ürünün bir çok ticari Starter Kültürde olmayan mikroorganizmaları içermesinin Kefir Danesinden üretilen Kefir Kültürü içermesine bağlı olduğunu birkez daha vurgulamakta fayda görüyoruz.
🔸Gelelim ürünün Besin Değerlerine; Ürünün 100 ml.’de 5 gr. Karbonhidrat, 3 gr. Yağ ve 3 gr. Protein içerdiğini görüyoruz. Bu haliyle, üründen alınan enerjinin %46’sı Yağdan, %34’ü Karbonhidrattan ve %20’si Proteinden gelmektedir. Bu haliyle bir bardak yani yaklaşık 200 ml. Kefirzadem tüketen bir birey yaklaşık 114 kcal enerji almaktadır. Bu arada Danem markasının Meyveli kefir üretimi yapmadığını belirtelim👍 #NeYediğiniziBilin
🔍İçindekiler; Pastörize yağlı İnek Sütü, Kefir danelerinden elde edilen Kefir Kültürü
🔍Kefirzadem Besin Değerleri
👉Enerji 62 kcal
👉Karbonhidrat 5 gr.
👉Yağ 3 gr.
👉Protein 3 gr.
👉Kalsiyum 120 mg.
📌Not: Besin Değerleri 100 ml. ürün için verilmiştir. Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri