Kefir Ayran ve Boza

Ülker İçim Sade Kefir


Ülker İçim markası Sade Kefir incelemesiyle Kefir Dosyası paylaşımlarımıza devam ediyoruz.

🔸Ürünün içeriğine baktığımızda; Yarım yağlı İnek sütü, Su, Kefir Kültürü ve Probiyotik Mikroorganizmalar olduğunu görüyoruz. İçerikte dikkatimizi çeken ilk şey, ürünün isminin Enerjisi Azaltılmış Probiyotik Kefir olmasıdır. Aslında bu ifadenin anlamı; ürüne Su katılmak suretiyle seyreltilmiş olmasıdır. Bu durum etikette; “Protein, Yağ ve Karbonhidrat oranı düşürülerek enerjisi azaltılmıştır.” İfadesiyle belirtilmiştir. Burada “Enerjisi azaltılmıştır” ifadesinin aslen, “Besin Değerleri azaltılmıştır.” demek olduğunu ayrıca belirtelim. Fakat ilginç olan bir diğer husus, birkaç satır üstte yine aynı etikette “Bu gıda Yüksek Protein içermektedir.” yazısıdır.
🔸Yine içerikte dikkatimizi çeken, Kefir Kültürü haricinde ilave olarak Probiyotik Mikroorganizmalar içeriyor olmasıdır. Bir önceki incelemede ve önceki paylaşımlarda yazdığımız üzere, Kefirin kalitesini ve sağlıklı olup olmama kriterlerini anlamak adına; Kefir Kültürü ve ilave edilen Probiyotik Mikroorganizmaların çeşitlerini ve miktarlarını bilmek gerekiyor. Bu durum ambalajlarda belirtilmediği gibi, ülkemizde genel itibariyle hiçbir markanın web sitesinde de paylaşılmamaktadır.
🔸Etikette dikkat çeken bir diğer husus ise, ürünün içerdiği Mikroorganizma ve Kalsiyum değerlerinin özellikle 250 ml. değer üzerinden yüksek gibi veriliyor olmasıdır. Mevzuat gereği “En az 1×10 üzeri 6 kob/gr.” olarak verilmesi uygun olan bu değerler, 250 ml. üzerinden hesaplanarak etikette “En az 2,5×10 üzeri 8” olarak ifade edilmiştir. Bu da üründe daha yüksek bir probiyotik içerik varmış hissiyatı oluşturmaktadır. Bunun yanısıra ürünün 100 gr.’da sadece 97 mg. Kalsiyum içermesine rağmen, bunu da 250 ml. üzerinden etikete yansıtıyor olması ve “Bu gıda yüksek kalsiyum içermektedir.” yazısıyla tüketiciye yansıtması da düşündürücüdür. Oysa ki, incelediğimiz önceki iki ürüne kıyasla bu üründeki kalsiyum oranının %20 daha düşük olduğu görülmektedir. Bu haliyle ürün 100 ml.’de 38 kcal enerji içerirken; 2,4 gr. Karbonhidrat, 2 gr. Yağ ve 2,7 gr. Protein içermektedir.
🔍İçindekiler; Yarım yağlı İnek Sütü, Su, Kefir Kültürü, Probiyotik Organizmalar
🔍Ülker İçim Sade Kefir Besin Değerleri
👉Enerji 38 kcal
👉Karbonhidrat 2,4 gr.
👉Yağ 2 gr.
👉Protein 2,7 gr.
👉Kalsiyum 97 mg.
📌Not: Besin Değerleri 100 ml. ürün için verilmiştir.

 Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri