İlave Şekersiz, Kaşık Mamaları

Hamm Bebek Makarnası


Sizlerden gelen DM’lerde çokça sorulan Bebek ürünlerinden biri de; Hammm markasıyla piyasaya çıkmış olan Bebek Makarnasıydı. Ürünün GE-TA yani Gediz Tarhana tarafından @ebebekfirmasına özel olarak üretildiğini söyleyelim. Gediz Tarhana firması Gediz’de üretim yapan yerel bir firma. Aynı zamanda Hammm marka Tarhana üretimini de bu firma yapıyor. Ürünün Tam Buğday unu yanısıra, doğal Zerdeçal ve doğal köy yumurtası kullanılarak üretildiğini etiketten anlıyoruz.

🔸Ürünün iki farklı çeşidi mevcut. Tam Buğdaylı ve Zerdeçallı. Her iki üründe de ilk sırada; Tam Buğday ununu görüyoruz. Zerdeçallı çeşitte, oranı tam olarak bilinmese de ikinci sırada Zerdeçal ilavesi mevcuttur. Bunun ardından üçüncü sırada Kaya tuzu olduğunu görüyoruz. Üründe 100 gr.’da 1,56 gr. oranında Kaya tuzu ilavesi mevcuttur. Ürünün pişirme önerilerinde yine “Tuzlu suda” pişirilmesi yönlendirmesi dikkat çekiyor. Ürünün “6. aydan itibaren” ibaresi olduğunu vurgulayalım. Fakat 1 yaştan önce bebeklerde tuz kullanımının önerilmediğini biliyoruz.
🔸Ürünü piyasadaki Tam Buğdaylı Makarnalar ile karşılaştırmak gerekirse, diğer Tam Tahıllı Makarnalarda Tam Durum Buğdayı irmiği kullanıldığını görüyoruz. Yaptığımız araştırmada da, ülkemizde makarna üretiminde Durum buğdayı kullanılması zorunluluğu olduğunu anlıyoruz. Ürünün içindekiler kısmında Tam Buğday unu kullanılması bu açıdan bakıldığında merak uyandırıyor. 🔸Besin değerlerine baktığımızda; Ürünün 100 gr.’da 69,9 gr. Karbonhidrat içerdiğini ve bunun 6,59 gr.’nın Şeker olduğunu görüyoruz. Fakat Tam Buğday unu 100 gr.’da ortalama 0,4 ila 0,6 gr. aralığında Basit şeker içermektedir. Tabi burada Buğdayın içeriğindeki doğal basit şekerden bahsediyoruz. Fakat bu üründeki oran bu miktarın üzerinde görülüyor. Buna ek olarak üründeki Lif oranının çok yüksek olmadığını belirtmek gerekiyor. Öyle ki, piyasadaki Tam Buğday makarnalar 100 gr.’da 5,7 gr., Tam buğday ekmekler 6-7 gr. Lif oranına sahipken, bu üründe 100 gr.’da 3,5 gr. Lif oranıyla karşılaşıyoruz.
🔸Bunun yanısıra ürünün 100 gr.’da 1,94 gr. Yağ ve 12,6 gr. Protein içerdiğini belirtelim. Bu haliyle üründen alınan enerjinin %80’i Karbonhidrattan, %15’i Proteinden ve %5’i Yağdan gelmektedir.
🔍İçindekiler, Tam Buğday unu, Kaya Tuzu, Yumurta
🔍Hammm Bebek Makarnası Besin Değerleri
👉Enerji 355 kcal
👉Karbonhidrat 69,9 gr.
👉Yağ 1,94 gr.
👉Protein 12,6 gr.
👉Lif 3,5 gr.
📌Not: Besin Değerleri 100 gr. ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri