Krema Sos ve Ezmeler

Çotanak Şekerli Fındık Ezmesi


Geçtiğimiz hafta bir paylaşımın yorumlar kısmında “Firmalardan Şeker oranlarını ve kaynağını yazmasını beklemeniz çok saçma ” gibi bir yorum gelmişti. Bu yorumu okuyunca şöyle düşünmüştük; Tüketiciler bazı standartları kabul etmeye zorlanıyor. Bunu bir uzmanın kabul etmesini ise asla kabul etmiyoruz. Hatta uzman olmaya gerek yok, tüketici sıfatımızla her ürünün içeriğini sorgulamalı, her ürünün içeriğindeki kaynağı öğrenme hakkımız olduğunu unutmamalıyız.

Çotanak markasıyla üretilen Ballı Fındık ezmesini daha önce incelemiştik. %70 oranında Fındık ve %20 oranında Bal içerdiğini detaylarıyla anlatmıştık. Bu sefer Çotanak Şekerli Fındık Ezmesi’ni inceleyeceğiz. Ürünün Ballı çeşidi 200 gr.’lık cam kavanozda satılıyordu, bu çeşit 300 gr. Cam kavanozda satılıyor.

Muhtemelen “Ballı” çeşit ile karışmaması için bu ifade kullanılmış ama yüzlerce ürün inceledik ilk kez bir üründe “Şekerli” ifadesi ambalajın ön yüzünde büyük harflerle yazılabilmiş. Firma belli ki hiçbir şeyi gizlemek veya saklamak derdinde değil. Tüketici zaten artık bilinçleniyor, ön yüzde yazmasa da mevzuat gereği içerikte ve Besin değerleri kısmında her şeyin yazıldığı biliniyor. Bunun yanısıra firma içerik kısmında ayrıca açık açık Şeker ilavesinin oranını da yazmış. Bu ürünün %30 Şeker içerdiğini rahatlıkla görüyorsunuz. Bu ürünü alır ya da almazsınız. Fakat firmanın bu açıklığı ve şeffaflığı – her firmada zaten olması gereken standart budur – açıkça bizde üreticiye karşı güven duygusunu oluşturdu.

Gelelim ürünün içeriğine; Ürün dediğimiz gibi %70 Fındık ve %30 Şekerden ibarettir. Buna ek olarak %1’den de az miktarda Aroma verici içermektedir. Bu haliyle ürünün 100 gr.’da 555 kcal enerji içerdiğini belirtelim. #NeredenBuEnerji diye baktığımızda, %21 oranında İlave Şekerden kaynaklı olduğunu görüyoruz. Ürünün verdiği kalorinin toplamda %35’i Karbonhidrattan, %42’si Yağdan ve %11’i de Proteinden gelmektedir.

Hazır Yağdan ve Proteinden gelen Enerji demişken; ürünün İlave Yağ içermediğini, yağın Fındıktan gelen yağ olduğunu belirtelim. Hatta ürün ambalajında; “Ürün üzerindeki yağ tabakası fındığın doğal yağı olup, bozulma belirtisi değildir.” İfadesi yer almaktadır.

🔍İçindekiler; Fındık (%70), Şeker (%30), Aroma Verici (Vanilin)
🔍Çotanak Şekerli Fındık Kreması Besin Değerleri
👉Enerji 555 kcal
👉Karbonhidrat 35,65 gr.
👉Yağ 42,38 gr.
👉Protein 11,25 gr.
👉Lif Bilinmiyor.
📌Not: Besin Değerleri 100 gr. ürün için verilmiştir.

Yorum Yazabilirsiniz;


Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri