Çikolata ve Gofret

Ülker Metro Protein


Bugünlerde bize çokça sorulan yeni bir üründen bahsedeceğiz; Ülker Metro Protein. Son dönemde ortaya çıkan Protein bar furyasına, Ülker de katılmış. Hem de Besin Değerlerini yazmışlar; tabi amaç Protein oranını göstermek. Hatırlayanlar olacaktır; Bundan çok zaman önce Leblebi paylaşımı yapmıştık. Leblebide yer alan protein oranından bahsetmiş ve aslında bir “Protein deposu olduğunu” vurgulamıştık. O zamanlar “Leblebideki proteini nasıl etteki yumurtadaki proteinle karşılaştırırsın?” diye veryansın edenler olmuştu. Peki, gelin sadece 50 gramı 4,5 ₺’ye satılan Ülker Metro Protein’in içeriğine bakalım.

🔸Öncelikle ürünün temel olarak %24 Karamel ve %20 Süt içeriyor. Kalan %56’sında ise başta Glikoz şurubu olmak üzere diğer maddeler bulunuyor. Glikoz şurubunun ardından gelen diğer maddeler arasında sırasıyla; Protein ilaveleri, Şeker, Bitkisel yağ ,Kakao kitlesi, Şekerli süt, Nem verici, Emülgatörler, Krema, Tuz, Aroma vericiler vb. gibi sıralanabilir.
🔸Önce ürüne ismini veren Protein içeriğinden bahsedelim. Üründe; Süt proteini, Bezelye proteini ve çok az miktarda Peyniraltı suyu tozu bulunuyor. Bu haliyle ürünün 50 gr.’da 12 gr. Protein içerdiğini görüyoruz. Yanlış anlaşılma olmaması için belirtmek istiyoruz ki; Bir avuç dolusu Sarı Leblebide 12 gr. Protein bulunuyor. Hem de sadece 1 gr. Doğal şeker içeriyor. Yine 1 kase yoğurtta veya 50 gr. Beyaz peynirde de yine 12 gr. Protein bulunuyor.
🔸Ürünün Şeker içeriğinden de bahsetmek istiyoruz. Ürünün Karamel içeriğinde Glikoz-fruktoz şurubu ve Şekerli süt var. Sütlü Çikolatada ilk sırada Şeker var. Bunların haricinde Glikoz şurubu ve yine Şekerli süt bulunuyor. Bu haliyle, ürünün 50 gr.’da 14,5 gr. İlave Şeker içerdiğini belirtelim. Yani tek bir Metro Protein bar yaklaşık 7 tane Küp şeker içermektedir.
🔸Ürünün tek pakette verdiği 239 kcal enerjinin sadece %21’i Proteinden gelmektedir. Geri kalan enerjinin %41’ Yağdan gelirken, %39’u Karbonhidrat kaynaklıdır. İlave şekerden gelen Kalorinin ise %25 gibi yüksek bir oranda olduğunu da belirtelim.
🔍İçindekiler; Karamel (%24) [Yer Fıstığı (%52), Glikoz-fruktoz şurubu, Bitkisel yağ (Palm), Şekerli Koyulaştırılmış Süt, Emülgatörler (Soya Lesitini, Bitkisel yağ asitlerinin digliseritleri), Tuz, Aroma verici), Sütlü Çikolata (%20) [Şeker, Kakao yağı, Tam Yağlı Süttozu, Kakao Kitlesi, Yağsız süttozu, Emülgatörler (Amonyum Fosfatitler, Poligliserol Polirisinoleat, Soya Lesitini), Aroma verici), Glikoz şurubu, Süt Proteini, Bezelye Proteini, Şeker, Bitkisel yağ (Palm), Kakao kitlesi, Şekerli Koyulaştırılmış süt, Nem Verici (Gliserol), Kakao yağı, Kakao tozu, Emülgatöler (Soya lesitini, Bitkisel yağ asitlerinin digliseritleri, Sorbitan tristearat, Poligliserol Polirisinoleat), Krema, Peyniraltı suyu tozu, Tuz, Sade yağ, Aroma vericiler, Asitlik Düzenleyici (Sitrik asit)
🔍Ülker Metro Protein Besin Değerleri
👉Enerji 239 kcal
👉Şeker 14,6 gr.
👉Yağ 10,6 gr.
👉Protein 12,05 gr.
👉Lif Bilinmiyor.
📌Not: Besin Değerleri 1 paket ürün (50 gr.) için geçerlidir.

 Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri