Önceki günlerde Eti Karam Sade çeşidini inceledikten sonra sizlerle bir anket yapmıştık. Şimdi bu ankette öne çıkan Eti Karam Antep Fıstıklı ürününü inceleyeceğiz. Genelde ürünlerin sade içerikli çeşitleri besin değerleri anlamında daha olumlu oranlara sahip oluyor. Fakat bu üründe durum biraz farklı. Antep Fıstığının katkısıyla ürün besin değerleri anlamında daha da zenginleşirken, İlave şeker oranı düşmüş ve Lif oranı yükselmiştir. Yani Antep Fıstığı ilavesi, çikolataya besin değerlerine olumlu yansımış diyebiliriz.

🔸Ürünün içeriğine baktığımızda %86 oranında Bitter çikolata içerdiğini görüyoruz. Daha önce incelemesini yayınladığımız Bitter Çikolatanın içeriğinin aynısı burada da kullanılmış fakat ilave olarak %14 oranında Antep Fıstığı eklenmiştir. Bu da tek porsiyonda 4 gr. yani yaklaşık 8 adet Antep fıstığı eklendiğini gösterir. Bu oranın 75 gr.’lık tek pakette ise 10,5 gr. yani yaklaşık 21 tane Antep fıstığı demek olduğunu belirtelim. Bu oranın iyi bir oran olduğunu söylemek gerekiyor.
🔸Üründeki Bitter çikolata %86 oranına düşüp, üzerine de gerçek Antep Fıstıkları eklenince bakın üründe ne gibi değişimler ortaya çıkmıştır. Öncelikle üründeki İlave şeker oranı Sade orana göre daha düşüktür. Öyle ki 100 gr. Antep fıstıklı Eti Karam 37 gr. İlave Şeker içermektedir. Bunun yanısıra Lif oranı ise 100 gr.’da 11,3 gr.’a yükselmiştir. Yine Antep fıstığının etkisiyle üründeki Protein oranının da yükseldiğini ve 100 gr.’da 8,4 gr.’a ulaştığını görüyoruz.
🔸Üründe yükselen bir diğer besin değeri; Yağ oranıdır. Öyle ki, kendisi de yağlı olan Antep Fıstığının ürüne eklenmesiyle 100 gr.’daki yağ oranının 35,7 gr. olduğunu görüyoruz. Burada tabii yine standart Bitter çikolata mantığının dışına çıkıldığını görüyoruz ki, üründe Kakao yağı haricinde Tereyağı olduğundan bahsetmiştik. Buna şimdi de Antep fıstığı ve içeriğindeki doğal yağı da ekleniyor. Bu haliyle ürün daha önce de bahsettiğimiz gibi Bitter çikolata mantığından biraz uzaklaşmış oluyor.

🔍İçindekiler; Bitter Çikolata [Şeker, Kakao yağı, Kakao, Tereyağı, Emülgatör (Ayçiçek Lesitini), Aroma verici (Vanilin)], Antep Fıstığı (%14)
🔍Eti Karam %54 Kakaolu Antep Fıstıklı Bitter Çikolata
👉Enerji 130,5 kcal
👉Şeker 11 gr.
👉Yağ 8 gr.
👉Protein 1,9 gr.
👉Lif 2,3 gr.
📌Not: Besin Değerleri 25 gr. (5 parça) Bitter Çikolata için verilmiştir.