Kefir Ayran ve Boza

Altınkılıç Kefirix Çilekli


Bir süre önce inceleyeceğimizi duyurduğumuz Altınkılıç Meyveli Kefir’in ambalaj değişikliğine gitmesi sebebiyle son güncel ambalajı bulana kadar incelemeyi ertelemek zorunda kaldık. İlk olarak ambalajın ön yüzündeki “Tatlandırıcı İçermez” ifadesine dikkat çekmek istiyoruz. Türk Gıda Kodeksi’ne göre “İlave Şeker”, Tatlandırıcı sınıfına girmiyor. Tatlandırıcı dediğimiz; Aspartam, Sukraloz vb. maddelerdir. Tabi bu ifadenin “Şeker İçermiyor” algısı yaratabileceği düşünülebilir. Baştan belirtelim; Altınkılıç Meyveli Kefirler İlave Şeker içeriyor. Bunu da ürünün arka ambalajının en altında küçük puntolarla da olsa görebiliyoruz.

Tüm çeşitlerdeki formülasyonlar hemen hemen aynı. Biz bu sebeple örnek olarak; Altınkılıç Çilekli Kefir’i inceleyeceğiz. Ürünün içeriğindeki Süt oranının yani dolayısıyla Kefir oranının Sade çeşide göre %15 azaltıldığını görüyoruz. Bu da Kefirden gelen besin değerlerinde azalmaya sebep oluyor. Azaltılan bu %15’lik miktar yerine Çilekli Meyve Sosu eklenmiştir. Bu haliyle ürün %5,3 oranında Çilek püresi içeriyor. Bunun yanısıra Meyve sosunda Asitlik Düzenleyici olarak Limon suyu konsantresi, Sofra Şekeri, Nişasta ve Kıvam arttırıcı olarak Ksantam gam ve Pektinler gibi katkı maddeleri mevcuttur.

Gelelim ürünün Besin Değerlerine; 200 ml. yani bir su bardağı Altınkılıç Çilekli Kefir içtiğinizde 158 kcal enerji almış oluyorsunuz. Yani Sade Kefire göre yaklaşık %25 daha yüksek bir kaloriden bahsediyoruz. Bir bardak Altınkılıç Çilekli Kefirde 20,6 gr. Karbonhidrat bulunurken, Sade çeşitte bu oran 10,4 gr.’dır. Yani Çilekli çeşitte Sade çeşide göre tam iki kat Karbonhidrat bulunuyor. Bu oranın artışında Meyveli sosta bulunan Şeker ve Nişastanın etkilidir. Etiket verilerine göre, Sade kefirin 250 ml.’lik tek şişesinde 5,75 gr. Şeker (Laktoz) bulunuyorken, Çilekli Kefirde bu oran 7,8 gr.’dır. Aradaki yaklaşık 2 gr. Ise İlave Şekerden gelen farktır. Bu haliyle, 250 ml.’lik tek şişede 2 gr. yani 1 adet küp şeker ilavesinden bahsedebiliriz. Son olarak Çilekli Kefir’in tek şişede 6,8 gr. Protein ve 300 mg. Kalsiyum içerdiğini belirtelim. Bu değerler de Sade çeşide göre %15 ila %18 azalmıştır.

🔍İçindekiler; Pastörize İnek Sütü (%85), Kefir Mayası, Kefir Kültürü, Çilekli Meyve Sosu (%15) [Çilek Püresi (%5,3), Asitlik Düzenleyici (Limon suyu konsantresi), Şeker, Modifiye Nişasta, Kıvam arttırıcılar (Ksantam gam, Pektinler)]
🔍Altınkılıç Kefirix Çilekli Kefir
👉Enerji 197,5 kcal
👉Karbonhidrat 25,8 gr.
👉Yağ 7,5 gr.
👉Protein 6,75 gr.
👉Kalsiyum 300 mg.
📌Not: Besin Değerleri 1 şişe (250 ml.) ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri