Ne Yemeliyiz

#NeYemeliyiz Dana Kontrfile vs. Dana Sosis


#NeYemeliyiz paylaşımlarına bir süredir ara vermiştik. Bugün, işlenmiş et paylaşımları çerçevesinde bu önemli karşılaştırmaya yer veriyoruz. Dana Kontrfile yani Dananın sırt etiyle, içeriğinde tam olarak oranını ve besin değerlerini bilmediğimiz dana eti ve yağı içeren İşlenmiş et ürünlerinden Dana Sosis’i karşılaştıracağız.

🔸Öncelikle İçeriklerini karşılaştıralım. Dana Kontrfile’nin içeriği gayet basit; Dana eti ve yağı. Tabii içeriğinde doğal olarak su bulunduğunu belirtelim. Dana Sosis’e gelirsek; bir önceki paylaşımda detaylarıyla incelediğimiz gibi Dana eti ve yağı haricinde 23 farklı maddeden ibaret olduğunu görüyoruz. Peki bu maddeler Dana Sosis’e ne katıyor demek isterdik ama ne azaltıyor diye soralım. Gelin Besin Değerleri’ndeki değişimlere birlikte bakalım.
🔸Dana Kontrfile’ye baktığımızda 100 gr.’da 147 kcal enerji içerdiğini görüyoruz. Alınan enerjinin %55’inin Proteinden ve %45’inin Yağdan kaynaklı olduğunu belirtelim. Karbonhidrat mı? Tabii ki doğal olarak yok. Alınan enerjinin dengeli olduğunu görüyoruz.
🔸Peki şimdi de; Dana Sosis’e bakalım. Bu arada bu karşılaştırmada piyasadaki en pahalı sosislerden biri olan; kg. fiyatı 63 ₺’lik Altın sosis’i baz aldığımızı söyleyelim. 100 gr. Dana sosis 240 kcal enerji içeriyor. Bu enerjinin %75’i yağdan geliyor. İçerikte ilk baştaki Dana eti ve yağı kısmındaki oranları daha da merak etmeye başlıyoruz. Çünkü alınan enerjide %30 bir artış var. Proteinden gelen enerjinin ise sadece %20’ye düştüğünü görüyoruz. Burada da %35’lik bir azalma var. Çünkü artık bu üründe Karbonhidrat var ve aldığımız %5’lik enerji Karbonhidrattan geliyor.
🔸Bu iki üründeki İçerik ve Besin değerlerindeki farklılık haricinde, her zaman dediğimiz gibi Kalorinin yani Enerjinin kaynağı da dikkat çekici değişimler gösteriyor. Bunun yanısıra şunu bir kez daha net olarak görüyoruz ki; etin doğal halinde bir enerji dengesi var. Fakat Gıda Teknolojisinin geldiği son nokta; belki de çöpe atılacak bu ürünleri alıyor, enerji dengesini baştan aşağı bozarak, raf ömrü uzun, işlenmiş, katkılı ve daha kalorili ürünlere dönüştürmeyi başarıyor.#NeYediğiniziBilin

 

 Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri