Aman Dikkat

#AmanDikkat Pastırmanın içinde Karmin olabilir!


Önceki gün Pizzalarda olduğuna dikkat çektiğimiz ve Sosislerle başladığımız İşlenmiş et ürünleri incelemelerine devam ediyoruz. Karmin hakkında bir önceki gönderide yayınladığımız videoyla bilgilendirme yapmıştık. Artık Karmin’in tam olarak ne olduğunu biliyoruz.

⚠Aslında Karmin’e sadece sosis ve salamlarda rastlamıyoruz. Genel olarak kırmızı renk verilmek istenen çilekli süt, sakız, şeker vb. birçok gıdada görebiliyoruz. Fakat #AmanDikkat diyerek paylaşacağımız bu ürünler bizi çok şaşırttı çünkü bazı Pastırmalarda da Karmin kullanıldığını görüyoruz.
🔸Pastırma tarihte ilk kez Hunlar tarafından yapıldığı bilinen bir Türk yiyeceğidir. Eti muhafaza etme amacıyla ortaya çıkan pastırma, doğal olarak çiğ dana etinin baharatlar ve tuzla kurutulması sonucunda elde edilir. Çemen, pastırmada kullanılan en bilinen baharat türüdür. Piyasada birçok farklı markanın pastırma ürünü mevcuttur. Bunların çoğunluğunda renklendirici bulunmazken, incelediğimiz bazı pastırmalarda Renklendirici “E120” yani Karmin kullanıldığı görüyoruz. Bunun yanısıra, yine işlenmiş et ürünlerinde rastladığımız Sodyum Nitrit’in de yine bu pastırmalarda olduğuna dikkat çekelim. Bu markalar haricinde incelediğimiz birçok pastırmanın Renklendirici içermediğini, hatta kokusundan rahatsız olanlar için Çemensiz Pastırma da üretildiğini görüyoruz. Sizler de alışverişlerinizde pastırma alırken markaya değil, içeriğe mutlaka bakınız.
🔸Pastırmada en dikkat çeken detaylardan biri ise; Besin Değeridir. Pastırma ağırlıklı olarak Protein içermektedir. Yağ ve Karbonhidrat oranı son derece düşük olan Pastırma’da alınan kalorinin %65’i Proteinden gelmektedir. Bu oran salam ve sosisler ile karşılaştırıldığında pastırmanın farkını ortaya koymaktadır. Besin Değerlerini Polonez marka pastırmadan aldığımızı, içeriğin diğer markalarda da benzer nitelikte olduğunu belirtelim.
🔍Polonez Pastırma İçindekiler; Dana eti ve yağı, Çemen (Buyotu tohumu unu, Tuz, Kırmızı biber, Sarımsak), Koruyucu madde (Sodyum Nitrit), Renklendirici (Karmin)
🔍Pastırma Besin Değerleri
👉Enerji 173 kcal
👉Karbonhidrat 4 gr.
👉Yağ 5 gr.
👉Protein 28 gr.
📌Not: Besin Değerleri 100 gr. ürün için verilmiştir.

 

 Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri