İşlenmiş Et

Namet Sosişko Sosis


Sosis incelemelerine Namet Sosişko ile devam ediyoruz. Ürün 300 gr.’lık paketlerde 17,9 ₺’ye satılmaktadır. Yani kg. fiyatı 59,6 ₺’ye gelmektedir.

Ürünün içeriğine baktığımızda ilk sırada Dana eti ve yağı bulunuyor. Yine oranını bilmiyoruz. Mevzuat firmalara bu oranları yayınlamama hakkı veriyor. Ne de olsa ticari sırlar var. Fakat sır olmayan bu üründe kullanılan etin protein açısından zayıf nitelikte olması. Öyle ki, ürüne Soya Proteini ve Süt proteini eklenmesine rağmen 100 gr.’daki Protein miktarı sadece 10 gr.’dır. Bu oran daha önce de açıkladığımız gibi Dana etinde ortalama 20 gr.’dır. Bu haliyle ilave protein olmasına rağmen ancak bu oranın yarısına ancak ulaşmıştır. Bu da etin niteliğini tartışmaya açık kılmaktadır. Üründe bunların yanısıra Baharat karışımı mevcut ama içeriği bilinmiyor. Mevzuat bunun açıklanmasını zorunlu kılmıyor çünkü ticari sırlar var yine… Bunun yanısıra üründe sırasıyla Patates nişastası, Tuz, Ayçiçek yağı ve Hardal unu ilavesi görüyoruz.

Ve geliyoruz asıl katkı maddelerine; Stabilizör, Antioksidan, Koruyucu ve Renklendirici’lere. Ürünün içeriğine her birinin E… kodlarıyla belirtildiğini görüyoruz. Tek tek açıklayalım; Stabilizörler; E450 yani Sodyum Difosfat, E451 yani Sodyum Trifosfat, E452 yani Sodyum Polifosfat; Antioksidan; E301 yani Sodyum Askorbat; Koruyucu; E250 yani Sodyum Nitrat ve Renklendirici E120 yani Karmin’dir. Bu maddelerden tuzun da bileşiğinde bulunan Sodyum’u daha önce #GDTuz etiketiyle incelemiş ve günlük tüketim miktarlarından bahsetmiştik. İşlenmiş et ürünlerinde çokça gördüğümüz; Sodyum Nitrat, Sodyum Nitrit ve Karmin’den ise detaylarıyla bahsedeceğiz. Son olarak, ürünün 100 gr.’da 180 kcal enerji içerdiğini, alınan kalorinin %70’inin Yağdan, %22’sinin Proteinden ve %8’inin Karbonhidrattan geldiğini de belirtelim.

🔍İçindekiler; Dana eti ve yağı, Su, Soya Proteini, Baharat Karışımı, Patates Nişastası, Tuz, Stabilizör (E450, E451, E452), Antioksidan (E301), Ayçiçek Yağı, Koruyucu (E250), Süt proteini, Hardal unu ve Renklendirici (E120)
🔍Namet Sosişko Besin Değerleri
👉Enerji 180 kcal
👉Karbonhidrat 3,5 gr.
👉Yağ 14 gr.
👉Protein 10 gr.
📌Not: Besin Değerleri 100 gr. ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri