İşlenmiş Et

Aytaç Piliç Kokteyl Sosis


Biraz da Piliçten imal sosislere bakalım. Raflarda birçok farklı markanın farklı çeşitte sosislerini gördük. Aytaç markasını seçme sebebimiz iki farklı noktaya değinmek. Bunlardan ilki bu üründe Karmin bulunmaması ve bunun ambalajın ön yüzünde “Karmin yoktur” ifadesiyle belirtiliyor olmasıdır. Hatta üründe Karmin haricinde bir Renklendirici de bulunmamaktadır.

🔸Diğer detay ise, bu ürünün bir Piliç ürünü olmasına ve Piliç eti içermesine rağmen, yağ içeriğinin Dana yağı olmasıdır. Bu haliyle; Piliç eti, Dana yağı, Soya proteini derken vücudumuza son derece karmaşık yapıda ve aslında doğada asla bir arada var olamayacak nitelikte besinler girmiş oluyor. Düşünün ki, milyonlarca yıldır vücut sistemi değişmemiş, bundan milyonlarca yıl önce yaşayan insanoğluyla aynı karaciğere, aynı böbreğe, aynı bağırsağa sahip insanoğlunun, vücuduna son 25-30 yılda girmeye başlayan bu karmaşık gıdaları tanımlamasını ve hiçbir reaksiyon vermeden sindirmesini beklemek ne kadar gerçekçi? Tartışılır.
🔸Daha önce de bahsetmiştik, sosislerde Soya veya süt proteini olmak üzere çeşitli protein ilaveleri olmasına rağmen Protein miktarları 10 ila 12 gr. aralığında değişmektedir. Bu sebeple de alınan kalorinin düşük oranda protein kaynaklı olduğunu vurgulamak gerekiyor.
⚡️#NeredenBuEnerji diye baktığımızda ürünün 100 gramında alınan 236 kcal enerjinin tam %76’sının yağdan geldiğini görüyoruz. Bu oran çok yüksek. Fakat şaşırmamak gerekiyor, öyle ki, ürünün beşte biri yağdan ibaret. Proteinden gelen enerji oranı ise %17 seviyesindedir. Bunun da yüksek oranda Soya proteini ilavesinden kaynaklı olduğunu söyleyelim. Son olarak üründen alınan enerjinin %7’sinin Karbonhidrat kaynaklı olduğunu ve bunun da ağırlıklı olarak ürüne ilave edilen Patates nişastasından kaynaklandığını belirtelim.
🔍İçindekiler; Piliç eti, Dana yağı, Patates Nişastası, Bitkisel Protein (Soya), Baharat Karışımı, Tuz, Kıvam arttırıcı (Sodyum Kazeinat), Stabilizör (Sodyum Polifosfat), Antioksidan (Askorbik Asit), Koruyucu (Sodyum Nitrit)
🔍Aytaç Piliç Kokteyl Sosis Besin Değerleri
👉Enerji 236 kcal
👉Karbonhidrat 4 gr.
👉Yağ 20 gr.
👉Protein 10 gr.
📌Not: Besin Değerleri 100 gr. ürün için verilmiştir.

 

 

 Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri