İşlenmiş Et

Polonez Fit Yaşam Jambon


Farklı markalara ait farklı çeşitte İşlenmiş et ürünlerini incelemeye devam ediyoruz. Burada amacımız her zaman olduğu gibi her markaya ait her çeşidi incelemek değil, her üründe farklı bir detaya dikkat çekerek Tüketici farkındalığı oluşturmaktır. Bazı markalara yönelik taleplerinizi yorumlardan okuyoruz. Şunu tekrar tekrar belirtmekte fayda var ki; ürünleri hiçbir zaman marka bazlı değerlendirmemeli ve genellememeliyiz. En azından biz bunu yapmıyoruz. İçeriklerini her ürün özelinde incelemeliyiz ve işlenmiş etlerde toksik etkisi olan özellikle Nitrit’e karşı mesafeli olmalıyız.

🔸Unutmamalıyız ki, işlenmiş ette bulunan bu maddelerin miktarları doğada doğal sebzelerde ve meyvelerde bulunan miktardan çok daha yüksektir ve kanserojen etkisi vardır. İşlenmiş et tüketiyorsanız, markası ne olursa olsun vücudunuza yüksek oranda Nitrit almayı kabul ediyorsunuz demektir. Bunun yanısıra ürünlerde yer alan Nitrit miktarları da bilinmemektedir. Ürünleri farklı çeşitler ve nitelikler açısından incelemelerimiz bittiğinde; Nitrit ve Nitrat konusuna ayrıca değineceğiz.
🔸Sıradaki incelemede “Fit Yaşam” ibaresiyle satılan Polonez marka Dana Jambon’u inceleyeceğiz. Burada Fit ifadesiyle “Sağlıklı ve Zinde” anlamlarının vurgulandığını hatırlatalım. Ürünün içeriğine baktığımızda diğer marka ve çeşit salamlardan çok da farklı bir içerikle karşılaşmıyoruz. Hatta, Polonez marka Dana Jambon’da Sodyum Nitrit haricinde Renklendirici olarak Karmin eklendiğini görüyoruz.
🔸Ürünün “Fit” ifadesini desteklemek adına ambalajında Şeker 0 gr. ifadesiyle Şeker oranı belirtilmiş fakat üründeki Karbonhidrat oranına değinilmemiştir. Oysa ki üründe Patates Nişastası olduğunu hatırlatalım.
🔸Besin Değerleri açısından baktığımızda ise,ürünün “Fit” ifadesinin altında 100 gr.’da sadece 2 gr. yağ içermesi yatıyor. Bu tabi bir ürünü tek başına “Sağlıklı” yapmakta mıdır? Tartışılır. Bu haliyle, ürünün 100 gr.’da 14 gr. Protein içerdiğini ve alınan enerjinin %60’ının Proteinden geldiğini belirtelim. Bunun yanısıra ürünün 100 gr.’da 5 gr. Karbonhidrat içerdiğini ve alınan enerjinin %21 oranında Karbonhidrattan geldiğini belirtelim. Üründe yağdan gelen Kalori oranı ise %19’dur. #NeYediğiniziBilin
🔍İçindekiler; Dana eti ve yağı, Patates Nişastası, Tuz, Baharat Karışımı, Stabilizör (Sodyum Polifosfat), Antioksidan (Askorbik asit), Koruyucu madde (Sodyum Nitrit), Renklendirici (Karmin)
🔍Polonez Fit Yaşam Dana Jambon Besin Değerleri
👉Enerji 93,2 kcal
👉Karbonhidrat 5 gr.
👉Yağ 2 gr.
👉Protein 14 gr.
📌Not: Besin Değerleri 100 gr. ürün için verilmiştir.

 

 

 

 Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri