İşlenmiş Et

Torku Macar Salam


İşlenmiş et paylaşımlarına başladığımızdan itibaren çok sorulan bir marka olan Torku’nun Salam ürününü inceliyoruz. Öncelikle ürünün ambalajındaki birkaç detaydan bahsedelim.

🔸Ambalajın ön kısmında “Karmin içermez” ifadesinin büyük harflerle yazıldığını görüyoruz. Diğer bir detay ise, etiketleme ile ilgili. Torku markasıyla incelediğimiz Sosis ve Sucuklarda da olduğu gibi bu üründe de İçerik ve Besin Değerleri kısımlarının yazı renginde öyle bir seçim yapılmış ki, içerik bilgilerini okumak neredeyse imkansız. Benzer sıkıntı yazı tipi büyüklükleri, ambalajların en zor ve sıkışık kısımlarına içeriklerin yazılması vb. etkenler Torku’nun diğer ürünlerinde de dikkat çekiyor. Oysa ki, bu bilgilerin tüketicinin rahatlıkla okuyabileceği yerlere okunaklı bir şekilde yazılması gerekiyor.
🔸Şimdi okuyabildiğimiz haliyle içeriğe bakalım. İlk sırada; Dana eti ve yağı bulunuyor. Fakat diğer ürünlerde de olduğu gibi yine oranını bilmiyoruz. İkinci sırada ise, bitkisel yağ ilavesi olarak Ayçiçek yağını görüyoruz. Bu haliyle ürünün 100 gr.’da 15 gr. Yağ içerdiğini belirtelim. Bu da yağ oranının diğer markalara göre nispeten daha düşük olduğunu gösteriyor.
🔸İçerikte bunların haricinde Patates Nişastası, Baharat karışımı, Sarımsak, Süt proteini gibi ilaveler dikkat çekiyor. Baharat karışımı içeriği bilinmiyor. Süt proteini ilavesi ise diğer ürünlerde de karşımıza çıktığı gibi burada da çıkıyor fakat Soya proteini ilavesi yapılmamış. Buna rağmen üründeki Protein oranının 100 gr.’da 10 gr. olduğunu görüyoruz ki, bu da diğer markalarla karşılaştırıldığında kullanılan dana etinin protein açısından daha zengin olduğunu gösteriyor. Çünkü diğerlerinde Soya proteini ilavesi ilk üç sırada yer alıyordu ve buna rağmen protein oranı yine 10 gr. seviyelerindeydi.
🔸Son olarak katkı maddelerine göz atalım. Üründe Stabilizör, Antioksidan ve Koruyucu olarak diğer markalarla benzer katkılar göze çarpıyor. Bunlardan Sodyum Nitrit’e özellikle değineceğiz. Bunlara ilave olarak diğer ürünlerde görmediğimiz Karragenan ve Tütsü aroması ise Torku Salam’da dikkatimizi çekiyor. Tütsü aroması özellikle füme ürünlerde çokça kullanılan ve üzerinde düşünülmesi gereken bir katkı maddesidir.
🔍İçindekiler; Dana eti ve yağı, Ayçiçek yağı, Patates Nişastası, Baharat Karışımı, Sarımsak, Süt Proteini, Stabilizör (Sodyum Polifosfat), Antioksidan madde (Askorbik Asit, Sodyum Askorbat), Koruyucu madde (Sodyum Nitrit, Sodyum Laktat), Kıvam arttırıcı (Karragenan), Tütsü aroması
🔍Torku Macar Salam Besin Değerleri
👉Enerji 187 kcal
👉Karbonhidrat 3 gr.
👉Yağ 15 gr.
👉Protein 10 gr.
📌Not: Besin Değerleri 100 gr. ürün için verilmiştir.

 

 

Yorum Yazabilirsiniz;


Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri