Aman Dikkat

#AmanDikkat 1,5 kg.’lık Torku Frema’da 340 tane Küp şeker bulunuyor!


Önceki gün markette bu ürüne denk geldik. Ürünün içeriği ve besin değerlerine ayrıca değineceğiz. Markasının da bir önemi yok. Marketlerde bunun gibi farklı çeşitte ürünlere de rastlamaya başladık. Bugün bu ürün vesilesiyle #TekBirSoru soracağız; Ürün gramajları neden sürekli yükseliyor?

🔸Başlangıçta Kola şişeleri klasikleşmiş 250 ml. cam şişelerdi, sonra 330 ml. teneke kutular çıktı, ardından 1 litrelik pet şişeler, sonra 1,5 litre, 2,5 litre derken artık 3,5 litrelik ambalajlarda piyasada satılır hale geldi. Benzer şekilde uzun yıllar boyunca 30 gr.’lık standart ambalajda satılan çikolatalar bile bu furyaya ayak uydurmak zorunda kaldı ve 52 gr.’lık “King Size” boyutta çikolatalar üreterek satmaya başladı.
🔸Fotoğrafta gördüğünüz haliyle, Torku’nun Frema markasıyla çıkarttığı Kakaolu Fındık Kreması tam 1,5 kg.’lık paketiyle marketlerde satılıyor🏋🏻‍♂Tek porsiyon 20 gr. olarak ifade edilmiş, bu pakette tam 75 porsiyon var☝Dikkat edin bu ürün Ticari bir ürün değil. Direk alıp eve götürmemiz için markette kasanın hemen yanında satılan bir ürün.
🔸Uzmanlar; günlük enerjinin %10’dan fazlası ilave şekerden gelmesin, İlave şekeri azaltın, Porsiyonları azaltın derken, firmalar bir yandan sürekli olarak gramajları arttırıyor. Bunun için gerekli altyapı da hazırlanmış durumda; Şeker yedikçe daha çok yemek istiyorsunuz, bu haliyle ürünlere daha ekonomik sahip oluyorsunuz ve farkında olmadan tüketim alışkanlıklarınız değişiyor, porsiyonlarınızı arttırıyorsunuz. Kendimizdeki bu değişimin farkına bile varamıyoruz.
🔸Bunun yanısıra Rafine şeker tüketimi normalleştikçe, biz şekere bağımlı hale geliyor, bu tarz büyük gramajlı ürünler daha da büyüyerek karşımıza çıkıyor. Ülkemizde 5 kg.’lık pakette Bebek Bisküvisi satılıyor. Ve o paketler bir şekilde tüketiliyor. Bu tarz ürünlerin kapağını açtıktan sonra bitene kadar yeme refleksine siz engel olsanız, çocuğunuz olamayacak☝Bu sebeple özellikle İlave Şeker içeren bu tarz ürünleri mutlaka küçük gramajlarda almalısınız. Tekrar alacaksanız, bittikten sonra ara vermenizde fayda vardır. Bu ürünlerin sürekli olarak sofralarda olmasını, özellikle çocuklarda alışkanlık haline gelmesine izin vermeyin⚠#AmanDikkat

 

 



Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri