Aman Dikkat

#AmanDikkat Torku Coco Tropico’da Binde 1 oranında Beyaz Çikolata bulunuyor.


Günlerdir gelen “Torku markasını hiç incelemiyorsunuz” eleştirilerine yine bir #AmanDikkat paylaşımıyla karşılık verelim. Torku markasıyla incelediğimiz diğer ürünlere arama kısmından “Torku” yazarak ulaşabilirsiniz.

İnceleyeceğimiz ürün; Torku Coco Tropico Beyaz Çikolatalı Süt. Aynı zamanda Hindistan Cevizi Aromalı olduğu yazıyor. Ürün 230 ml.’lik plastik şişelerde içmeye hazır paketiyle satılıyor. Ürünün içeriğine baktığımızda Temel olarak iki içerikle karşılaşıyoruz; Süt ve Şeker. Bu iki temel içeriğin üründeki oranı %99,9. Geri kalan %0,1 yani Binde 1’lik oran ise; Beyaz Çikolata, Kıvam arttırıcılar ve Aroma vericiler. İşte bu kadar basit. Sütü koy, şekeri ve binde 1 Beyaz çikolatayı ekleyip karıştır. Aroma vericileri de püskürttüğün zaman mis gibi Hindistan Cevizi kokan, “Beyaz Çikolatalı” süt hazır.

Gelelim içerik detaylarına; Ürünün içeriğindeki İlave Şeker ambalajda belirtilmemiştir. Bu haliyle ürünün yüzde kaçının Süt, yüzde kaçının Şekerden ibaret olduğunu bilemiyoruz. Fakat ortalama değerler üzerinden gidersek, 100 ml. UHT sütte ortalama 4,5 gr. Karbonhidrat yani Laktoz olduğunu biliyoruz. Bu üründe ise, 100 ml.’de 8,5 gr. Karbonhidrat var. Yani bu ürünün 100 ml.’de 4 gr. İlave şeker içerdiğini anlıyoruz. Bu da tek şişede yani 230 ml.’de 9,2 gr. İlave şeker demektir. Yani yaklaşık 5 tane Küp şekerden bahsediyoruz.

Daha önce meyveli ve kakaolu süt paylaşımlarında çokça bahsetmiştik. Bu tarz ürünler süt içmeyi değil, Şekerli Süt içmeyi teşvik ediyor. Çocukların tat alma duyularına şekeri yerleştiriyor ve sütü damak tatlarından uzaklaştırıyor. Bu haliyle çocuklarımız sadece sütten değil, yoğurt, peynir, kefir gibi çok daha faydalı olan Süt ürünlerinden de uzaklaşıyorlar. Aldığınız ürünlerin markalarına değil, İçeriklerine bakın. #NeYediğiniziBilin

🔍İçindekiler; Pastörize İnek Sütü, Şeker, Beyaz Çikolata (%0,1) (Şeker, Kakao yağı, Süt tozu, Emülgatör (Soya Lesitini), Aroma verici), Kıvam arttırıcı (Selüloz, Selüloz Gam, Karragenan), Aroma vericiler.
🔍Torku Coco Tropico Besin Değerleri
👉Enerji 168 kcal
👉Şeker 9,2 gr.
👉Yağ 6,9 gr.
👉Protein 6,9 gr.
👉Kalsiyum 227 mg.
📌Not: Besin Değerleri 230 ml.’lik tek paket için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri