Nereden Bu Enerji

#NeredenBuEnerji McDonald’s Happy Meal Çocuk Menüsü


Daha önce yetişkinlere yönelik bir Burger King menüsü paylaşmıştık. Orta boy Whopper menünün 1163 kcal gibi yüksek bir enerji içerdiğini görmüştük.  Şimdi, Mc Donald’s Çocuk Menüsü “Happy Meal” besin değerlerine bakacağız.

🔸Öncelikle Mc Donald’s ve Burger King ürün içeriklerinin kamuoyuna açıklanmadığını belirtelim. Sadece Enerji, Karbonhidrat, Protein, Yağ ve Şeker değerleri paylaşılıyor. Bu da bizim en azından İlave Şeker oranını ve #NeredenBuEnerji hesaplamasını yapmamıza yetiyor.
🔸Mc Donald’s Çocuk Menüsü üç farklı seçenek ile sunuluyor. Menüde 1 adet Hamburger bulunuyor. Hamburger tek başına yaklaşık 250 kcal enerji veriyor. Bu enerjinin %50’si Karbonhidrattan geliyor. Bu da hambugerin etten çok ekmeğinden enerji aldığımızı gösteriyor. Bunun yanına bir de Patates Kızartması ve Kola gibi gazlı bir içecek eklediğinizde alınan enerjideki Karbonhidrat yükü daha da artıyor. Patates kızartması yerine Cherry Domates tercih edilebiliyor fakat restoranlarda böyle bir seçenek var mı? Açıkçası yakın zamanda gitmediğimiz için bilmiyoruz. Kola ya da Fanta yerine Ayran da talep edebiliyorsunuz
🔸Bu haliyle, ilk görselde gördüğünüz gibi Hamburger, Patates Kızartması ve Ayran seçeneğine bakıyoruz. Menüden alınan toplam enerji 567 kcal. Bu enerji 40 kg. ağırlığındaki bir çocuğun 1,5 saat koşması demektir. Başka bir deyişle 12 km. boyunca durmadan koşmasından bahsediyoruz. Bu da Kadıköy Fenerbahçe Parkı’ndan başlayarak hiç durmadan Kartal Dragos’a kadar sahil boyunca koşması demektir. Bu tabii ki mümkün değildir. Peki ne olacaktır? Bu enerjiyi yakmayan çocuğun vücudu fazla enerjiyi “yağ” olarak depolayacaktır.
🔍Mc Donald’s “Ayranlı” Happy Meal Besin Değerleri
👉Enerji 567 kcal
👉Karbonhidrat 69 gr.
👉Yağ 23 gr.
👉Protein 23 gr.
🔍Mc Donald’s “Kolalı” Happy Meal Besin Değerleri
👉Enerji 573 kcal
👉Karbonhidrat 88 gr.
👉Yağ 18 gr.
👉Protein 17 gr.
🔍Mc Donald’s “Fantalı” Happy Meal Besin Değerleri
👉Enerji 584 kcal
👉Karbonhidrat 91 gr.
👉Yağ 18 gr.
👉Protein 17 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek bir menü için verilmiştir.

 Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri