Gündem Özel

Brezilya’dan 25 bin büyükbaş hayvan geliyor!


Gördüğünüz bu gemide büyükbaş hayvan bulunuyor. Geminin adı; Nada. Gemi, iddialara göre 1 Şubat’ta Brezilya’dan yola çıktı. 5 Şubat’ta Bir liman kentinde demirlemek zorunda kaldı. Geminin bekletilme sebebi ise, Brezilya’da bu gemideki hayvanların ihracatlarını durduran bir mahkeme kararı çıkması. Bu haberin tarihi 5 Şubat; Haberin kaynağı ise; Reuters haber ajansı.

🔸İddialara göre, gemideki hayvanlar kendi dışkılarının içinde, dışkıya bulanmış halde ve son derece sağlıksız koşullarda yolculuk ediyorlar. İki günlük süreçte demir atılan kenti koku sardığı ve hayvanlara iki gün boyunca su verilmediği gibi iddialar da var. Konuyla ilgili kaynakları belli birçok fotoğraf ve video internette bir twitter hesabında detaylarıyla yer alıyor. Fakat resmi bir ajans veya kaynaktan alınmadığı için bu görüntüleri yayınlamıyoruz. Fakat bu koşulları göstererek ihracatı durduran Brezilya mahkemesinin kararı resmi kaynaklarda görülebiliyor. Bu gemideki 2 bin kadar hayvan karantinaya alınmak üzere gemiden ayrılıyor ve kalan 25 bin hayvan mahkeme kararına rağmen yolculuğa tekrar başlıyor.
📍Peki yolculuk nereye dersiniz? Cevap; Türkiye 🇹🇷 🔸Bu yolculuğun yaklaşık 15 gün sürmesi öngörülüyor. Yani bu hayvanlar henüz Türkiye’ye gelmiş değil. Konuyla ilgili tüm bilgilerin iddialara dayandığını fakat gerek Reuters kaynaklı haberler, gerek söz konusu gemide çekilen video ve fotoğraflar ve gerekse Brezilya’da alınan mahkeme kararı bu iddiaları mutlak surette değerlendirme gereği ortaya koyuyor.
🔸Öyle ki, bu etlerin Türkiye’de pazara sunulması, hayvanların bazılarının tamamıyla dışkıya bulandığı düşünülürse telafisi mümkün olmayan sağlık problemlerine ve hatta ölümlere yol açabileceğini düşünmek zorundayız. Bu konuda başta Sn. Bakanımız Ahmet Eşref Fakıbaba olmak üzere tüm yetkilileri bu konuyu incelemeye davet ediyoruz. @ahmetesreffakibaba #NeYediğiniziBilin#nadaship

 

 Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri