Gündem Özel

Nada gemisi daha önce de Türkiye’ye gelmiş!


Bu sabah yayınladığımız Brezilya’dan ithal edilen 25 bin adet Büyükbaş hayvanla ilgili gönderimiz sonrasında sizlerden yüzlerce yorum geldi. Yüzlerce kişi Tarım Bakanı’nı, birçok farklı kurum kuruluşu ve medya organını yorumlar kısmında etiketledi ve sesini duyurmaya çalıştı.

🔸Biz bu konuyu derinlemesine araştırmaya girişmişken, çok daha çarpıcı ayrıntılara ulaştık. Öyle ki; Brezilya’dan yapılan bu sevkiyat; NADA gemisiyle yapılan ilk sevkiyat değil. Öyle ki, 21 Ekim 2016’da aynı gemiyle Brezilya’dan Tekirdağ’a 16.500 adet büyükbaş hayvan geldiğini, bu sevkiyatların 2017 yılında da çok kez tekrarlandığını öğreniyoruz. Bizlere Tekirdağ’dan yazan bir takipçimiz, bu geminin geldiği dönemlerde 10-15 gün boyunca kentte ortaya çıkan kötü kokunun hala unutulmadığını belirtmiş. Bu, özellikle sabah yaptığımız yayınla bağlantılı önemli bir ayrıntı. Bu durumun ortaya çıkarttığı sonuçları kamu sağlığı açısından ölçmek maalesef mümkün değil. Fakat, birkaç gün önce Acil Servislerde daha önce hiç olmadığı kadar yoğunluğun olduğu haberleri hala zihnimizde tazeliğini koruyor. Bu olguların birbiriyle bağlantılarını araştırmak gerekiyor.
🔸Diğer ayrıntıya geçelim; Brezilya’da 20 Mart 2017’de 21 et üreticisinin bozuk etlerin son kullanma tarihlerinde hile yapmak üzere etlere kimyasal madde ve su karıştırdıkları tespit ediliyor. Devlet bu şirketlerle ilgili soruşturma başlatıyor. Bu süreçte Avrupa Birliği, Çin, Güney Kore, Şili, A.B.D., Suudi Arabistan ve Mısır’ın da içinde bulunduğu ülkeler Brezilya’dan et alımını durduruyorlar. Peki ya Türkiye?
🔸Türkiye’de 27 Mart 2017’de yani bu skandaldan 1 hafta sonra Brezilya’dan gelen büyükbaş hayvanlar kasaplara dağıtılmak üzere piyasaya sürülüyor. Aynı tarihte Et ve Süt Kurumu’nun yaptığı açıklamada; 5 bin adet büyükbaş hayvanın da yolda olduğu belirtiliyor.
🔸Bu iddialar ve ortaya çıkan haberler gerçekten rahatsız edici boyutta. Önceki hafta yayınladığımız Bosna Hersek skandalını da düşündüğümüzde; bir tarım ülkesi olarak bunların hiçbirinin içinde olmayı hak etmiyoruz. Devletimiz ve milletimiz de haketmiyor. Resmi makamlar tarafından incelemelerin yapılması ve kamu sağlığı açısından tedbirlerin alınması çağrısını yapıyoruz. #nadaship

 Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri