Sakız ve Şekerleme

Şıpsevdi Sakız


Araya gündem konuları girince olağan akışımız biraz sekteye uğruyor. Karmin, Sodyum Nitrit meselelerini unutmuş değiliz. Sizlerden çokça gelen ürün taleplerine göre bir çeşit Hindi Füme ürünü de yayınlayacağız. Ama önemli bir örnek olması adına; Karmin’in kullanıldığı çok farklı bir örnekle karşınızdayız.

🔸Üzerinde Kalp işareti, içinde sevgi sözcükleri olan, güzel mi güzel kokan bir sakızdan bahsedeceğiz; Şıpsevdi. Ürünün Kent Gıda tarafından üretildiğini belirtelim. Fakat Kent Gıda’nın aslında Mondelez International şirketinin çatısı altında artık yerli bir firma olmadığını vurgulamakta fayda var. Mondelez bünyesinde, önceleri yerli girişimlerce üretilen; Olips, Falım, Jelibon, Missbon, Topitop, Tipitip, Tofita gibi hepimizin çocukluğundan bildiği birçok markayı barındırmaktadır. Aynı zamanda Milka, Toblerone ve Barni markalarının da üreticisidir. Bu ürünleri saymamızın bir başka sebebi de aslen neredeyse tümümün şeker veya Glikoz-fruktoz şurubu bazlı ürünler olmasıdır.
🔸Gelelim Şıpsevdi’nin içeriğine. İlk iki sırada; Şeker ve Glikoz şurubu var. Buna ilave olarak sakız mayası olduğunu görüyoruz. Sakızın temeli bu üç bileşenden meydana geliyor. Bu haliyle ürünün tek bir adedinde yani 5 gr.’da tam 3 gr. Şeker ve Glikoz şurubu olduğunu belirtelim. Bu oran tek bir kesme şekerden daha yüksek! Burada tam olarak Glikoz şurubunun etkisini görebiliyoruz. Hacim olarak Küp şekerden daha küçük bir sakızda, tek bir küp şekerden daha fazla şeker bulunuyor.
🔸Üründe Aroma vericiler olduğunu görüyoruz. Paketten anladığımız kadarıyla üründe Çilek ve Muz aromaları bulunuyor. Tabi Aroma vericinin içeriğini bilemiyoruz, çilek ve muz tadının ve hatta keskin kokusunun nasıl bir maddeden ürüne verildiğini “ticari sır” olarak saklamaya mevzuat izin veriyor. Maalesef.
🔸Üründe bunların haricinde Renklendirici bulunuyor. İşte burada; Karmin karşımıza çıkıyor. Muhtemelen Çilek ürünlerini kırmızı renge boyamak adına kullanılmıştır. Yenilen şeylerin yanısıra, belki de saatlerce çiğnenecek bir sakızda Karmin maddesinin bulunuyor olmasını sizlerin takdirine bırakıyoruz. Üründe son olarak Antioksidan olarak BHT bulunduğunu belirtelim. Bu maddeden Sakız etiketinde bahsetmiştik👍
🔍İçindekiler; Şeker, Glikoz şurubu, Sakız mayası, Asitlik Düzenleyici (Sitrik asit), Emülgatör (Ayçiçek Lesitini), Aroma vericiler, Renklendiriciler (Karmin, Beta Karoten), Antioksidan (BHT)
🔍Şıpsevdi Sakız Besin Değerleri
👉Enerji 15 kcal
👉Şeker 3 gr.
👉Yağ 0,01 gr.
👉Protein Yoktur.
👉Lif Yoktur.
📌Not: Besin Değerleri tek bir adet (5 gr.) sakız için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri