Özel Araştırma

2008’den 2016’ya Türkiye’de Diyabet Araştırması


🗯“Bazen çok abartıyorsunuz.”
🗯“Bunları yazarak haddinizi aşıyorsunuz.”
🗯“Tüm bunlar mevzuata uygun siz neyin peşindesiniz?”
🗯“İnsanları takıntılı hale getiriyorsunuz.”
🗯“Bu firmada yüzlerce insan çalışıyor! Utanmıyor musunuz?”

🔸Bu sabah paylaştığımız bir Hastane Kantini örneği üzerinden bize gelen mesajlardan bazılarından kesitler sunmak istedik. Bazen dertleşmek, bazen haykırmak, bazen ise sadece kapatıp gitmek istiyoruz. Ama sonra 3-5 kişinin haricinde bizlere gelen yüzlerce yorumu ve mesajları düşünerek silkeleniyor ve #YılmakYokdiyoruz. Bize inanan onbinlerce insanı yarı yolda bırakmamak adına, sağduyuyla ve kararlılıkla devam ediyoruz.
🔸Şimdi bu paylaşımda kimilerine göre abarttığımız, haddimizi aşarak üstüne üstüne gittiğimiz, Mevzuatların alenen izin verdiği, yine kimilerine göre takıntılı halde etiketleri okuyup okuyup durduğumuz ürünlerin ve maalesef yüzlerce insanın çalıştığı şirketlerin etkilerinden birkaç basit istatistikte bahsedeceğim.
🔸Neden abartıyoruz biliyor musunuz? Çünkü, Türkiye Sağlık Araştırması’na göre; 2006 yılında ülkemizde 15 yaş ve üzeri kişilerde Diyabet yani Şeker Hastalığı oranı %5,9 iken, bu oran 2016’da %9,1’e yükseldi. Yani ülkemizde şeker hastalığı oranında 10 yılda 1,5 kattan fazla artış var. Türkiye Diyabet Vakfı verilerine göre ise son 10 yıldaki artışın miktarı 2 katına yakın.
🔸Neden haddimizi aşıyoruz biliyor musunuz? Çünkü, Türk Diyabet Cemiyeti verilerine göre, Dünyada 2015 yılı itibariyle 415 milyon Diyabet hastası var. Bu hastalardan her 6 saniyede 1 kişi hayatını kaybediyor. Diyabete bağlı sağlık harcamaları ise 2015 yılı itibariyle 673 milyar Amerikan Doları olarak hesaplanıyor. Yani kişi başına yaklaşık 1620 Dolar gibi bir rakamdan bahsediyoruz.
🔸Ve neden utanmıyoruz biliyor musunuz? Çünkü, Türkiye şu anda 20-79 yaş aralığında Diyabetli nüfusun en fazla olduğu 10 ülke arasında değil. Fakat 2035 projeksiyonunda Türkiye bu listeye sıkı bir giriş yaparak 9. Sıraya yerleşecek. Böyle giderse; 2035 yılında Türkiye’de 11,8 milyon kişi Diyabet hastası olacak. Yani bugün 6 yaşında olan çocuğunuz 23 yaşında belki de Diyabetli hastalar arasına katılacak. Seçim sizin. #NeYediğiniziBilin

 

 Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri