Enerji İçeceği

Red Bull Şekersiz


“Red Bull Şekersiz tek kutuda ne kadar enerji içeriyor olabilir?” diye sorduğumuz anketimize 3 saat gibi bir sürede 7500 kişi katıldı. %23 oranında 7,5 kcal cevabı gelirken, çoğunluk 75 kcal cevabını verdi. Aslında bu cevap genel itibariyle doğru gibi gözükebilir. Sonuçta karşımızda bir Enerji içeceği var. Enerji denince aklımıza Karbonhidrat, Yağ ve Protein gibi başlıca enerji kaynakları gelir. Fakat bu üründe bunlardan hiçbiri yoktur. Ürünün 100 ml.’deki Kalori oranı 3 kcal’dir. Yani bir kutuda 7,5 kcal.

🔸Peki bu ürün nasıl enerji veriyor. Cevap verelim; Vermiyor. Bu ürün bir Enerji içeceği değildir, olamaz. Bu ürünün tek bir adedinin 4,5 ₺’ye satıldığını da ayrıca belirtelim. Üründe temel olarak Su, Sitrik asit ve Karbondioksit olduğunu belirtelim. Bunun yanısıra, Taurin, Tatlandırıcılar, Kafein, Vitaminler, Aroma vericiler, Kıvam arttırıcılar ve Renklendiriciler bulunuyor. Kısacası; 4,5 ₺’ye Enerji içeceği adı altında Asesülfam, Aspartam, Kafein, Aroma vericiler, Kıvam arttırıcı ve Renklendirici alıyorsunuz. Bir miktar da Vitamin aldığınızı belirtelim.
🔸Gelelim tartışmalı konuya; Taurin. Anket paylaşımı sonrasında ve önceden de gelen bazı DM’lerde bu ürünlerde Boğa spermi olduğu yönünde bazı iddialar olduğunu belirtmiş ve incelememizi istemiştiniz. Öncelikle Red Bull’un isminin Kırmızı Boğa demek olduğunu ve Taurus’tan yani Boğadan esinlendiğini belirtelim. Taurin ismi de yine boğadan gelmektedir. Öyle ki, Taurin doğal olarak boğaların karaciğerinde, sperminde ve idrarında bulunmaktadır. Fakat firma yaptığı açıklamada ürünlerde yer alan Taurin’in tamamıyla sentetik olarak ilaç firmaları tarafından üretildiğini belirtmektedir. Günümüzde belki sentetik olarak üretiliyor olsa da, ürünün ismi ile Taurin arasındaki bağlantı her zaman kuşku duyulmasına sebep olacaktır
🔸Bunun yanında insan vücudu tarafından da üretilen bir aminoasit olan Taurin’in, et, balık, anne sütü gibi doğal besinlerde de bulunduğunu hatırlatalım.
🔍İçindekiler; Su, Asit (Sitrik asit), Karbondioksit, Asitlik Düzenleyici (Sodyum Bikarbonat), Taurin, Tatlandırıcı (Asesülfam K, Aspartam), Kafein (150 mg./lt.), Vitamin (Niasin, Pantotenik asit, B6, B12), Aroma vericiler, Kıvam arttırıcı (Xanthan Sakızı), Renklendiriciler (Sade Karamel, Riboflavin)
🔍Red Bull Şekersiz Besin Değerleri
👉Enerji 7,5 kcal
👉Karbonhidrat Yoktur
👉Yağ Yoktur
👉Protein Yoktur
📌Not: Besin Değerleri tek kutu (250 ml.) ürün için verilmiştir.

 Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri