Özel Araştırma

Yumurtaların üzerindeki Takip Kodlarına Dikkat Ediyor musunuz?


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürürlüğe giren Yumurta Tebliği’ne göre yumurtaların üzerinde Takip Kodu yer almaktadır. Üzerinde kod bulunmayan yumurtaların satışı yasaklanmıştır☝Peki bu kod tam olarak neyi ifade ediyor?

”0″ ile başlayan Yumurtalar; Organik Tavuk yumurtası demektir. Yani Organik yetiştiricilik yapılan bir üretim ortamında, tavuğa hiçbir şekilde hormon uygulanmadan üretildiğini gösterir. Tavuğa verilen yem de tamamen organiktir.

”1″ ile başlayan Yumurtalar; Free Range yani Serbest Dolaşan Tavuk Yumurtası demektir. Tavuğun rahatça gezebileceği alan bulunan bir üretim ortamında yaşayan tavuklardan üretildiğini gösterir. Bu tavuklara GDO’suz yem ve hormon kısıtlaması yoktur.

”2″ ile başlayan Yumurtalar; Kümeste Kafessiz yaşayan Tavuk yumurtası demektir. Yani, Kümeste Kafessiz Yetiştiricilik yapılan bir ortamda yaşayan tavuklardan üretildiğini gösterir. Bu ifadeden, kümes içinde de olsa dolaşabilen ve belirli bir alan içerisinde de olsa hareket edebilen tavukları anlayabiliriz. Bu tavuklarda da GDO’suz yem ve hormon kısıtlaması yoktur.

”3″ ile başlayan Yumurtalar; Kafesli ortamlarda yaşayan tavuk yumurtası demektir. Bu ortamlarda yaşayan tavuklar kafeste büyürler, dolaşmazlar. Bu tavuklara da GDO’suz yem ve hormon kısıtlaması yoktur. Piyasadaki en ucuz yumurtalar bu kodla başlayan yumurtalardır.

Özellikle açık pazarlarda satılan yumurtalarda üzerinde Takip Kodu bulunmayan ürünleri almamanız sağlığınız açısından önemlidir. Bunun yanısıra, Organik adı altında satılan bir yumurta üzerinde 0 ile başlayan takip kodunu görmemeniz halinde bu yumurtanın Organik olduğundan şüphe edebilirsiniz. Aynı şekilde Organik adı altında satılan bir yumurta üzerinde 0 haricinde 1,2,3 rakamları olması halinde de bu yumurtanın Organik yumurta olmadığını rahatlıkla anlayabilirsiniz. Takip kodunun Yetiştirme metodu sonrasında TR ifadesiyle yumurtanın Menşei’nin Türkiye olduğunu ve hemen sonrasında da iki haneli kodlar halinde hangi ilde yetiştirildiğini İl Plaka kodu ile görebilirsiniz. #NeYediğiniziBilinLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri