Barlar

Tadım Sportif Bar


Bu inceleme ilk olarak 17 Şubat 2018 tarihinde yayınlanmış olup, 26 Mayıs 2021 tarihinde güncel içeriğine göre yenilenmiştir.

gıda dedektifi

İlk olarak 2018 yılında bir takipçimizin talebi üzerine incelemeye aldığımız Tadım Sportif Bar, o günden bugüne değişmeyen ismi fakat değişen içeriğiyle market raflarında yer almaya devam ediyor. 2018 yılındaki içeriğinde Glikoz şurubu bulunan üründe artık İnvert şeker şurubu yer alıyor. Ürün 30 gr.’lık paketlerde satılıyor. Ürüne önceki günlerde “Kendine İyi Bak” sloganı yer alan Tadım standında rastladık.

Kendimize iyi bakmak için tabii ki önce ürünün içeriğine bakmamız gerektiğini artık biliyoruz. Ürünün içeriğine baktığımızdaysa bizi %65 oranında kuruyemiş ve kuru meyve içeriklerinin yanında ilave şekerler, palm yağı ve soya lesitini karşılıyor. Ürün bunların yanında koruyucu, tatlandırıcı ya da aroma verici katkı maddeleri içermiyor. Ürün içeriğinde ilk sıralarda; %20 oranında çiğ kabak çekirdeğ içi, %15 kavrulmuş yer fıstığı, %15 kavrulmuş badem ve %15 Cranberry yer alıyor. Buna göre ürün tek adette yaklaşık 20 gr. kuruyemiş ve kuru meyve içermektedir. Üründe bu kadar lif kaynağı varken, besin değerleri tablosunda lif oranının verilmemesi ise gerçekten bizi şaşırtıyor. Ürün Protein kaynağı olarak belirtilse de, özellikle kuruyemişlerden gelen protein dışında ilave bir protein kaynağı bulunmuyor. Ürün bu haliyle 30 gr.’lık tek adette 5,1 gr. protein yer alırken, tek adette yaklaşık 8 gr. ilave şeker yani yaklaşık 4 tane küp şeker bulunuyor. Ürünü bu haliyle “sportif” yapan etkenin tam olarak ne olduğunu içeriğe bakarak çözemiyoruz.

Ürünün şeker kaynakları da sadece sofra şekeri ile sınırlı değil. Üründe İnvert şeker şurubu kullanıldığını söylemiştik. Buna ek olarak ürün bir tür nişasta bazlı şeker olan maltodekstrin içermektedir. Üründeki lif oranı da beyan edilmediğinden şekerin vücuttaki olası etkisini kestirmek mümkün değildir. Bu ürünün sportif olarak adlandırılmasının bir sebebi bu şeker yüküyle yüksek bir karbonhidrat ve şeker kaynaklı kalori vermesi olarak anlaşılabilir. Fakat firmanın bundan ziyade, üründeki protein oranına dikkat çekmesi ve “Kendine iyi bak” konsepti bu düşüncemize pek uymuyor. Ürün bunların yanında %5 oranında Yulaf, %3 ila %5 oran aralığında Pirinç patlağı, %3 oranında Bal ve Emülgatör olarak soya lesitini içeriyor. Üründe ayrıca bitkisel yağ olarak Palm yağı ilavesi bulunuyor. Ürün bu haliyle 30 gr.’lık tek adette 8,8 gr. Yağ içermektedir. Bu yağın büyük oranda çiğ kabak içi ve yer fıstığı gibi yağlı kuruyemişlerden geldiğini söyleyelim. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Çiğ kabak çekirdeği içi (%20), Kavrulmuş yer fıstığı (%15), Kavrulmuş badem (%15), Cranberry (%15), İnvert şeker şurubu, Yulaf (%5), Pirinç patlağı, Şeker, Bal (%3), Bitkisel yağ (Palm), Maltodekstrin, Emülgatör (Soya Lesitini)
🔎Tadım Sportif Bar Besin Değerleri
👉Enerji 151,2 kcal
👉Şeker 8 gr.
👉Yağ 8,8 gr.
👉Protein 5,1 gr.
👉Lif Belirtilmemiştir.
📌Not: Besin Değerleri tek paket (30 gr.) ürün için verilmiştir.
💉Alerjen uyarı: Yer fıstığı, badem, yulaf ve soya ürünü içerir. Eser miktarda Antep fıstığı, fındık, ceviz, pikan cevizi, kaju fıstığı ve buğday gluteni içerebilir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri