Kuruyemiş ve Kurumeyve

Tadım Sportif Bar


Daha önce Tadım barları incelemiştik. Aynı firmanın Sportif Bar ürünü ve üzerindeki “Protein Kaynağı” ifadesi özellikle dikkatimizi çekti. Tadım Sportif Bar; 30 gr.’lık ambalajlarda satılıyor.

🔸Ürünün 30 gr.’lık tek paketinde 5,1 gr. Protein var. Fakat bu üründe Proteinden 1,5 kat fazla Şeker var! Öyle ki, tek paket üründe 8 gr. Şeker bulunuyor. Ürünün içeriğine baktığımızda Glikoz şurubu ve İlave sofra şekeri içerdiğini görüyoruz. Bunlardan daha az oranda ayrıca Bal ve Maltodekstrin ilavesi de mevcuttur. Bu haliyle bu ürünün “Protein Kaynağı” değil, “Şeker kaynağı” olduğunu belirtmek gerekir. “Protein içerir” gibi ifadelerle tüketiciye daha doğru ve dürüstçe bilgi verilebilir. Hele ki, Sportif bir ürün üretiyorsanız.
🔸Ürünün içeriğine baktığımızda %20 oranında Kabak çekirdeği, %15 oranında Kavrulmuş Yer fıstığı ve %15 oranında Badem ile Kızılcık içerdiğini görüyoruz. Bu tek pakette, 6 gr. Kabak Çekirdeği, 4,5 gr. Yer fıstığı, 4,5 gr. Badem ve 4,5 gr. Kızılcık demektir. Bu paketin fiyatı; 3 TL’dir💸
🔸Üründe bu içeriklere ilave olarak; Yulaf, Pirinç patlağı, Palm yağı ve Soya Lesitini de mevcuttur. Bu haliyle, ürünün tek paketinden aldığınız enerjinin ortalama %20’si İlave şekerden gelmektedir. Toplam Karbonhidrattan gelen enerji %32’dir. Yağdan gelen enerjinin oranı %54’tür. Protein kaynağı bu üründe Proteinden aldığınız enerji oranı ise sadece %14’tür. Başka bir detay ise, üründe bu denli Karbonhidrat miktarına karşılık Lif oranının paylaşılma gereği bile duyulmamasıdır. #NeYediğiniziBilin
🔍Tadım Sportif Bar İçindekiler; Çiğ Kabak Çekirdeği (%20), Kavrulmuş Yer Fıstığı (%15), Kavrulmuş Badem (%15), Kızılcık (%15), Glikoz Şurubu, Yulaf (%5), Pirinç Patlağı, Şeker, Bal (%3), Bitkisel Yağ (Palm), Maltodekstrin, Emülgatör (Soya Lesitini)
🔍Tadım Sportif Bar Besin Değerleri
👉Enerji 151,2 kcal
👉Şeker 8 gr.
👉Yağ 8,8 gr.
👉Protein 5,1 gr.
👉Lif Bilinmiyor
📌Not: Besin Değerleri 1 adet bar (30 gr.) için verilmiştir.
🚨Alerjen Uyarı; Eser miktarda Antep fıstığı, Fındık, Ceviz, Pikan cevizi, Kaju fıstığı ve Buğday Gluteni içerebilir.

 Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri