Yağlar

Becel Margarin


Az önce #GıdaDedektifiSoruyor etiketiyle bir anket başlatmıştık. Şu ana kadar ankete 15 bin kişi katıldı ve katılımcıların sadece %5’i Margarin tercih ettiğini belirtti. Bunun ardından gelen soruda ise katılımcıların %70’i Margarin’in içeriğini bilmediklerini belirttiler. Bu iki anket arasında şöyle bir bağlantı kurabiliriz; Margarini çoğunlukla tüketmiyoruz. Fakat içeriğini de bilmiyoruz. Dolayısıyla biz Margarin tüketmediğimizi sanıyor olabilir miyiz?

🔸Nasıl mı? Bakınız Becel marka Margarin içeriği görselde yazmaktadır. Bu içeriğe baktığımızda; Margarin içeriğinin bugüne kadar etiketlerini incelediğimiz yüzlerce paketli gıdanın içerikleriyle çok yakın diyebiliriz. Yani farkında olmadan bisküvilerde, hazır keklerde, çikolatada, diyet ürünlerde, hatta bazı bebek ve çocuk ürünlerinde… Margarin tüketiyoruz.
🔸Bakınız Kalp sağlığını koruduğunu iddia ederek, Tereyağı’na alternatif olarak, 90’lı yıllarda ülkemize eşsiz reklam kampanyalarıyla giriş yapan sözde mucizevi yağ margarin tam 18 farklı içerikten meydana geliyor. Bu içeriğin %59’u Bitkisel yağdır. 8 farklı çeşit yağ bir arada yer almaktadır; Aspir, Ayçiçek, Keten Tohumu, Kanola, Palm, Hindistan Cevizi. Bu haliyle ürünün Doymuş yağ oranı %23,7’dir. Trans yağ oranı %0,84’tür. Üründe Bitkisel yağ haricinde, Yağsız süttozu, Emülgatörler, Peyniraltı suyu tozu, Tuz, Asitlik düzenleyici, Koruyucu, Aroma verici ve Renklendirici bulunmaktadır.
🔸Peki Kalp Dostu Margarin’in bu özelliği nereden geliyor? Tabii ambalajında da yazılı olan; içeriğindeki Omega-3’ten. Peki Omega-3 kaynağı nedir? İçeriğindeki Keten Tohumu yağıdır. Oranı ise 100 gr.’da sadece 3 gr.’dır. Karşılaştırmak gerekirse; 100 gr. Cevizde bunun 2 katından fazla Omega-3 bulunur.
🔍İçindekiler; Bitkisel yağlar (Değişen miktarlarda Aspir, Ayçiçek, Keten Tohumu, Kanola, Palm, Hindistan Cevizi), Su, Yağsız süttozu, Emülgatörler (Yağ asitlerinin mono ve digliseritleri, Ayçiçek Lesitini), Peyniraltı suyu tozu, Tuz, Asitlik Düzenleyici (Laktik Asit), Koruyucu (Potasyum Sorbat), E Vitamini, Aroma verici, Renklendirici (Beta Karoten)
🔍Becel Margarin Besin Değerleri
👉Enerji 534 kcal
👉Yağ 59 gr.
👉Doymuş Yağ 14 gr.*
👉Çoklu Doymamış Yağ 24 gr.
👉Trans yağ <0,50 gr.
👉Omega-3 (ALA) 3 gr.
📌Not: Besin Değerleri 100 gr. ürün için verilmiştir.

 Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri