Özel Araştırma

Bitkisel Omega-3 “ALA” nedir?


Omega-3 yağ asitlerinin Bitkisel kaynaklı olan çeşidi 18 karbonlu ALA (18:3) yani Alfa-Linolenik asit; Kanola, soya fasulyesi, keten tohumu ve ceviz yağının ana bileşenidir. Fakat Omega-3 yağ asitlerinin en faydalıları 20 karbonlu EPA (20:5) ve 22 karbonlu DHA (22:6)’dır. ALA sadece belli başlı bitkisel gıdalardan alınabilirken, EPA ve DHA hayvansal kaynaklı Omega-3 çeşitleridir. Bu haliyle, sadece bitkisel kaynaklı beslenen bireylerde EPA ve DHA eksikliği olabilmektedir.

🔸Bitkisel Omega-3 olan ALA’nın insan vücuduna tam olarak fayda sağlayabilmesi EPA ve DHA’ya dönüşmesine bağlıdır. Fakat insan vücuduna giren ALA’nın ancak %5’i EPA ve DHA’ya dönüşmektedir. Bu dönüşüm için de Bakır, Demir ve Piridoksin gereklidir. Başka bir deyişle, tek başına ALA tüketmek tam anlamıyla vücudun tüm Omega-3 ihtiyacını karşılamak demek değildir.
🔸Az önce incelemesini yaptığımız sözde Omega-3 kaynağı “Kalp Dostu” Margarin’in 100 gr.’da sadece 3 gr. ALA içerdiğini belirtmiştik. Bu da 1 porsiyon yani 10 gr. Margarinde sadece ve sadece 0,3 gr. ALA aldığımız anlamına geliyor. Margarin ambalajına bakıldığında eşsiz bir Omega-3 kaynağı olan, her reklamda sadece bu sebepten dolayı Kalp dostu olduğu vurgulanan hatta logosunda bile kalp işareti olan Margarin’i gelin birkaç doğal ALA kaynağıyla karşılaştıralım;
👉1 porsiyon yani 10 gr Margarin 0,3 gr. ALA içermektedir.
👉2 tane yani 10 gr. Ceviz 0,6 gr. ALA içermektedir.
👉2 tatlı kaşığı yani 10 gr. Keten Tohumu 1,7 gr ALA içermektedir.
👉2 tatlı kaşığı yani 10 gr. Tahin 2,4 gr ALA içermektedir.
📌Şimdi size soruyoruz… Kalp Dostlu olan hangisi?
#HangisiKalbeDahaDost
#NeYediğiniziBilin

 

 Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri