Yağlar

Luna Margarin


Az önce ilk reklam filmini yayınladığımız Luna Margarin’in günümüzdeki içeriğine bakalım. Ürünün içeriğinde ilk sırada %59 oranında Bitkisel yağlar yer alıyor. Bu yağları incelediğimizde 6 farklı çeşit yağ ile karşılaşıyoruz; Ayçiçek, Hurma, Fındık, Ceviz, Kanola ve Keten Tohumu. Hurma olarak yazılan çeşidin Palm yağı olduğunu artık biliyoruz. Burada da Hurma yağı yazılarak Palm yağı ifadesi gizlenmeye çalışılmış. Ürünün bu haliyle 100 gr.’da 59 gr. yağ içerdiğini bunun da %25,4 Doymuş yağ oranına sahip olduğunu belirtelim. Üründeki Trans yağ oranı ise %0,90’dır. Bu detaya daha sonra #GDTransYağ dosyasında değineceğiz. Fakat ambalajında Trans Yağ yoktur ifadesi mevcuttur.

🔸Üründe Bitkisel yağlar haricinde Yağsız Pastörize Süt ve Peyniraltı suyu tozu olduğunu görüyoruz. Süt ve süt proteininin oranları bilinmiyor. Bunların haricinde de Emülgatör, Koruyucu, Asitlik Düzenleyici, Renklendirici ve Aroma verici gibi katkıların olduğunu görüyoruz.
🔸Ürünün bu haliyle 100 gr.’da sadece 1,6 gr. ALA içerdiğini anlıyoruz. Bu haliyle üründen tek porsiyon yani 10 gr.’da aldığınız ALA miktarı sadece 0,16 gr.’dır. Buna rağmen ürünün ambalajında Omega-3 kaynağıdır ifadelerini görebiliyorsunuz.
🔸Ürün ambalajının arka kısmında bir ifade dikkatimizi çekiyor. Orada da şu yazıyor; İthal ve yerli yağlardan elde edilmiştir. Bu haliyle ürünün Menşei’nin tam olarak Türkiye olmadığını da söyleyebiliriz. #NeYediğiniziBilin
🔍İçindekiler; Bitkisel Yağlar (Değişen miktarlarda Ayçiçek, Palm, Fındık, Ceviz, Kanola, Keten Tohumu), Su, Yağsız Pastörize Süt, Peyniraltı suyu tozu, Emülgatörler (Bitkisel yağ asitlerinin mono ve digliseritleri, Ayçiçek Lesitini, Soya Lesitini), Tuz, Koruyucu (Potasyum Sorbat), Asitlik Düzenleyici (Sitrik Asit), Vitaminler (E,A,D), Renklendirici (Beta Karoten), Aroma verici
🔍Luna Margarin Besin Değerleri
👉Enerji 531 kcal
👉Yağ 59 gr.
👉Doymuş Yağ 15 gr.*
👉Çoklu Doymamış Yağ 26 gr.*
👉Trans Yağ <0,59 gr.*
👉Omega-3 (ALA) 1,6 gr.**
📌Not: Besin Değerleri 100 gr. ürün için verilmiştir. * Doymuş yağ, Çoklu Doymamış yağ ve Trans yağ; Toplam yağ oranına dahildir.
** Omega-3 (ALA) Çoklu Doymamış yağ oranına dahildir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri