Gündem Özel

NADA gemisiyle İthal Hayvan Getiren Firmayı Açıklıyoruz!


Haftalardır gündemden düşürmediğimiz Nada Gemisi bu sabah Mersin limanına ulaştı. Mersin’deki değerli takipçilerimizden gelen bilgilere göre gemi 21 no’lu rıhtıma henüz yanaşmaya çalışıyormuş.

🔸Yaptığımız incelemede hayvanların Göktaşlar Et firması tarafından ithal edildiğini öğreniyoruz. Et ve Süt Kurumu’na da karkas et sağlamak üzere ihalelerde adı geçen firmanın bu ithalatı kendi nezdinde yaptığını anlıyoruz. Firmanın birçok özel satış noktasına et satışı bulunuyor. Ayrıca, bu hayvanların Mersin’den Gaziantep’e bir karayolu yolculuğuna da çıkacağını belirtelim. Çünkü firmanın işleme tesisleri Nizip’te yer alıyor.
🔸Firmanın sahibi Şerif Göktaş bir hafta önce Hürriyet’e “Bu tarz bu operasyonu ikinci kez yapıyoruz. Hedefimiz 26 bin 895 büyükbaş hayvan getirmekti. Gemi Brezilya’nın Santos limanına geldi. Hayvanlar yüklenmeye başladı. Ancak Brezilya’daki mezbahaların itirazları ve aktivistlerin çabalarıyla Brezilya yerel mahkemesinde nöbetçi hakimin kararıyla gemiye hayvan yükleme işlemi durduruldu.” Demiştir.
🔸Göktaş söz konusu skandal ile ilgili; “O ana kadar 25 bin 175 hayvan yüklenmişti. Geride 1720 hayvan kalmıştı. Onlar da liman bekletilmek zorunda kaldı. Gemi normalde 31 Ocak’ta yola çıkacaktı. Ancak mahkeme kararı nedeniyle gemi limanda 5 gün boyunca bekletildi. Bu süreçte gemide hayvanların kaldığı yerlerin temizliği yapılamadı. Çünkü oluşan gübre sadece açık denizde gemi dışına boşaltılabiliyordu.” İfadelerini kullanmıştır.
🔸 Geminin Türkiye’ye yola çıkmasıyla ilgili de; “Geminin limandan ayrılması için Brezilya’daki Türkiye Büyükelçiliği devreye girdi. Brezilya Tarım Bakanlığı ile iletişime geçti. Bakanlık da Brezilya Cumhurbaşkanı’na durumu iletti. Sonrasında Brezilya Cumhuriyet Başsavcılığı devreye girdi ve gemi 5 günün sonunda limandan ayrılabildi. Bu süreçte hükümet yetkilileri gemide incelemeler yaptı. 12 kişilik heyetin incelemeleri sonucunda bir rapor oluşturuldu. Bu raporda da gemide hayvan refahı için herhangi bir sorun olmadığı vurgulandı. Ancak gemi 5 gün limanda bekletildiği süre boyunca temizlik yapılamadığı için hayvan hakları savunucuları gemideki hayvanların gübre içinde yolculuk yaptığını söyledi.” demiştir. #NeYediğiniziBilin #nadashipLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri