Gıda Uyarısı

#RASFF #GıdaUyarısı Çiğ İç Fındık’ta Aflatoksin madde tespit edildi.


Önceki gün başladığımız RASFF duyurularına Türkiye’ye ilişkin güncellemeler geldikçe devam edeceğiz. Dün itibariyle yeni bir uyarı geldi.
🚨#GıdaUyarısı 22 Şubat itibariyle Türkiye’den İngiltere’ye ihraç edilen Çiğ iç fındıkta yüksek oranda Aflatoksin madde tespit edildiğinden dolayı ürüne el konuldu. 7 Şubat’ta sınır kontrollerinde yapılan analizler sonucunda Toplamda 17 µg/kg Aflatoksin tespit edilen İç Fındıklara Avrupa Birliği yasaları uyarınca el konuldu. Sipariş tekrarlanacak.

🔸Aflatoksin, zehirli ve kanserojen maddelerdir. Karaciğer tarafından M1 tipi zehire dönüştürülür. Yüksek dozda Aflatoksine maruz kalmak karaciğer kanserine sebep olabilir. Hiçbir canlı türünün bu maddeye karşı direnci yoktur. İnsanda özellikle ani zehirlenmelere sebep olabilir. Normalde toprakta bulunur fakat hasat öncesinde veya depolamada tahıla bulaşıp çoğalabilir.
🔸Konuyla ilgili Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü’nden İlknur Kayabaşı’nın AB Uzmanlık tezinde aynen şu ifadeler yer alır; “Birçok ihraç ürününde yüksek oranda aflatoksin bulaşmasıyla ilgili bildirimler alınmaktadır. Özellikle Türkiye’den AB üye ülkelerine ihraç edilen ve Trükiye’nin dünya ticaretinde söz sahibi olduğu ürünlerden olan fındık, kuru incir ve Antep fıstığında sık sık sorunlar yaşanmaktadır.”
🔸Aynı tezde Fındıktaki Aflatoksin ile ilgili şunlar yazar; “Fındıkta aflatoksin oluşumu ürünün erken hasat edilmesi, yaş olarak rutubetli ortamlarda naylon çuvalda bekletilmesi ve toprak üzerinde kurutma yapılması durumlarında artış göstermektedir. Türkiye’de ilk aflatoksin sorunu 1967 yılında Kanada’ya gönderilen 10 ton iç fındıkta aflatoksin bulunması nedeniyle söz konusu ürünlerin geri çevrilmesiyle ortaya çıkmıştır”
🔸Söz konusu teze göre; Avrupa Birliği’nin Aflatoksin ile ilgili aşırı korumacı tutumu ihraç edilen ürünlerde daha sık sorun yaşanmasına ve geri dönen fındık parti sayısının artmasına yol açmaktadır. Bu haliyle, Avrupa Birliği tarafından toplam Aflatoksin miktarı doğrudan tüketime hazır fındıklar için 10 µg/kg, ayıklama işlemine tabi tutulacak fındık için 15 µg/kg olarak belirtlenmiştir. #NeYediğiniziBilinLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri