Aman Dikkat

#AmanDikkat Torku Gofret


Ürünlerinde Glikoz şurubu kullanmadığını özellikle vurgulayan ve Türkiye’nin en büyük Şeker üreticilerinden biri olan Konya Şeker markası Torku Gofret çeşidini inceliyoruz.

⚠Bu çeşidi incelememizin en önemli sebeplerinden biri; Hidrojenize Bitkisel Yağ konusuna özellikle vurgu yapmaktır. Hidrojenize Bitkisel yağ demek kısaca; Margarin demektir. Bu haliyle; Torku Gofret Hidrojenize Bitkisel yağ yani Margarin içermektedir. #AmanDikkat
🔸Bitkisel yağlar çoğunlukla sıvı formdadır. Sıvı formdaki bu yağlar, hidrojenize edilerek yani içeriğindeki Doymamış yağ asitleri Hidrojen ile doyurulur. Bu süreçte yağdaki Doymuş yağ oranı artar ve yağ katılaşır. Bu haliyle Margarinlerin doymuş yağ oranı yüksek ve Trans yağ içeren yağlar olduğunu da belirtmek gerekir. Burada dikkatimizi çeken en önemli detay ise, Torku Gofret etiketinde Trans Yağ karşılığının 0 olmasıdır. Hidrojenize yağ içeren bir ürünün Trans yağ oranının = 0 olması imkansızdır. Bu haliyle firma mevzuatta öngörüldüğü haliyle; muhtemelen 100 gr. yağda 1 gr.’dan daha az Trans yağ içerdiği için etikette Trans Yağ karşılığına = 0 yazmıştır. Fakat bu durumun tüketiciyi eksik bilgilendiren ve yanıltan bir etiket verisi olduğunu belirtmek gerekiyor. Bu üründe Hidrojenize Bitkisel yağ olduğundan dolayı mutlak surette Trans yağ olduğunu belirtelim.
🔸Başlangıçta da bahsetmiştik; Torku, Glikoz şurubu kullanmamasıyla öne çıkmış ve ürünlerinin güvenilirliğiyle ciddi bir Pazar payına sahip olmuştur. Fakat bu üründe Şeker içeriğine baktığımızda; Sofra Şekeri, Maltodekstrin ve Dekstroz içerdiğini görüyoruz. Firmanın içerikte Dekstroz olarak belirttiği maddenin; İlave Glikoz olduğunu vurgulayalım. Ürünün 100 gr’da 36,8 gr. Şeker içerdiğini ve bu haliyle 40 gr’lık küçük pakette 14,7 gr. İlave şeker yani 7 tane küp Şeker bulunduğunu söyleyelim.
🔸Üründe bunun haricinde Bitkisel yağ olarak Hindistan Cevizi yağı ve Hurma yani Palm yağı kullanılmıştır. Torku inatla Palm yağını etiketlerinde Hurma yağı olarak yazmaya devam etmektedir. Ürünün Gofret yaprağı içeriğinde Soya Lesitini içerdiğini de belirtelim.
🔍İçindekiler; Fındık Kreması (%74) [Tam Hidrojenize Bitkisel Yağ (Hindistan Cevizi, Palm*), Maltodekstrin, Şeker, Dekstroz, Fındık Püresi (%10), Yağsız Süttozu, Demineralize Peyniraltı suyu tozu, Kakao tozu, Tuz, Emülgatör (Ayçiçek Lesitini, Poligliserol Polirisinolat), Tuz, Aroma vericiler], Gofret Yaprağı (%26) [Buğday unu, Patates Nişastası, Bitkisel yağ (Palm*), Emülgatör (Soya Lesitini), Tuz, Kabartıcılar (Sodyum Hidrojen Karbonat, Amonyum Hidrojen Karbonat, Sodyum Asit Prifosfat)
🔍Torku Gofret Besin Değerleri
👉Enerji 705 kcal
👉Şeker 52,2 gr.
👉Yağ 35,6 gr.
👉Protein 13,7 gr.
👉Lif 5,11 gr.
💉Alerjen Uyarı: Ürün Fındık, Süt ürünleri, Gluten ve Soya içerir. Eser miktarda Antep Fıstığı içerebilir.
📌Not: Besin Değerleri 1 paket (142 gr.) ürün için verilmiştir.
*Etikette Hurma şeklinde belirtilen Bitkisel yağ çeşidi, tarafımızca Palm olarak düzeltilmiştir. Hurma yağı ile ifade edilen yağ aslen Palm yağıdır. 

 

 Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri