Çikolata ve Gofret

Eti Sosbom


Bu ürün önceki gün markette dikkatimizi çekti. Bir çocuk fotoğrafta gördüğünüz dolabı açtı. Zaten onun kolaylıkla erişebileceği rafa konmuş olan Eti Sosbom’dan üç tane aldı ve babasına şöyle dedi; “Baba ben bunlardan aldım.” O sırada kardeşi de sevinçle koştu. Babası ise alıp ürünleri sepete attı.

🔸Pedagoji gibi gıda bilincinin de ancak toplumsal bir farkındalıkla bir yere varacağına inanıyoruz. Bir çocuk Sosbom yerken, diğeri de ondan görüp tabii ki isteyecektir. Bu doğal bir durumdur. Bunu ancak toplumsal bilinçlenmeyle, toplum olarak doğru ürünleri tercih ederek gösterebileceğiz. Firmalar bundan zarar görecekler. Ta ki, sağlıklı ürün üretene kadar. İşte o zaman; firmaların en büyük destekçisi bizim gibi hesaplar ve bilinçli tüketiciler olacak. Fakat henüz bu süreçten çok uzaktayız. Bugün bu ürünler çocukların özellikle kolay erişebileceği raflara koyarak onların kendi başlarına erişmelerine olanak sağlanıyor. Kitapçılarda bile kasa önlerine Şekerlemeler konuluyor. Anne babalar zor durumda ve çaresiz bırakılıyor. Sağlıksız ürünlerle bunlar yapılıyor ayrıca çocuklara yönelik üretilen ürünlere bırakın Sofra şekerini Glikoz-fruktoz şurubunu ve Dekstroz bilinçli olarak ilave ediliyor.
🔸Bu ürünün tek paketinde tam 20 gr. İlave Şeker var. Çoğunluğu ise Nişasta Bazlı şeker yani Glikoz-fruktoz şurubudur. Yani 10 tane küp şekerden bahsediyoruz. Bu ürünü çocuğunuz birkaç dakika içinde tüketmiş olacak ve bu üründen aldığı şeker kanına çok ama çok hızlı karışacak. Bu ürünü tüketen 30 kg. ağırlığındaki bir çocuk; İlave Şekerden 82 kcal enerji almış olacaktır. Sadece İlave şekerden aldığı bu enerji bile onun 20 dakika durmadan koşmasına yetecektir. Çocuk hareketlenecek, koşmak isteyecektir. Eğer bunu yapamaz ve enerjiyi yakamazsa vücut bu şekeri birkaç saat içinde karaciğer ve organların çeperlerinde yağ olarak depolayacaktır.
🔍İçindekiler; Kek (%52) [Şeker, Yumurta, Buğday unu, Glikoz-fruktoz şurubu, Nişasta, Ayçiçek Yağı, Aroma vericiler, Tuz, Koruyucu (Potasyum Sorbat), Kabartıcı (Sodyum Hidrojen Karbonat, Sodyum Asit Prifosfat), Asitliği Düzenleyici (Sitrik asit)], Çikolatalı Sos (%24) [Glikoz-fruktoz şurubu, Bitkisel Yağ (Palm), Dekstroz, Şeker, Nem Verici (Gliserol), Bitter Çikolata (%4,8), Aroma verici (Vanilin)
🔍Eti Sosbom Besin Değerleri
👉Enerji 204,5 kcal
👉Şeker 20,3 gr.
👉Yağ 9 gr.
👉Protein 2,4 gr.
👉Lif 1,2 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek paket (50 gr.) için verilmiştir. Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri