Kim Üretiyor

Feshane Karışık Meyve Aromalı Gazoz’u #KimÜretiyor?


Dün bir pastanede gördüğümüz Feshane Gazozu’nu inceleyeceğiz. Neden markaya değil, içeriğe bakın dediğimizi gösteren çarpıcı bir örnek. Feshane ismini kullanarak Nostaljik bir ürün olarak markalaştırılan bu gazozun reklamlarında; “Eski günlere kapak açtık” ve “Her yudumu zaman yolculuğu” gibi ifadeler kullanılıyor.

🏭#KimÜretiyor Ürün Sırmagrup İçecek San. ve Tic. A.Ş. tarafından üretiliyor.
🔸İlginçtir ki, ürünün ismine tezat şekilde; içeriğindeki Glikoz-fruktoz şurubunun kullanımı çok da eskilere dayanmıyor. Bu gazozda; geçmişi sadece 15-20 yıla dayanan ve ucuzluğuyla birçok hazır gıdada kullanılmaya başlanan Glikoz-fruktoz şurubu yani diğer adıyla Nişasta bazlı şeker bulunuyor. Üretilen markayla içerik birbiriyle uyuşmuyor. Sormak gerekiyor; Nostalji bu gazozun neresinde?
🔸Ürünün içeriğine baktığımızda 100 ml.’de 12 gr. Glikoz-fruktoz şurubu kullanıldığını görüyoruz. Bu da tek şişede yani 250 ml.’de tam 31 grama denk geliyor. Yani tek bir su bardağında yaklaşık 15 tane küp şekerden bahsediyoruz. Bu şeker vücudunuza girdikten çok kısa bir süre sonra kan şekerinizi yükseltecek ve yine çok kısa bir süre sonra da aniden düşmesine sebep olacaktır. Kan şekerindeki bu dengesizlik kısa vadede ani acıkmalara, uzun vadede ise Obezite ve hatta Alzheimer’a sebep olacaktır.
🔸Üründe ayrıca, Koruyucu olarak Sodyum Benzoat kullanıldığını belirtelim. Sodyum Benzoat’ın gıdalarda uzun yıllardan bu yana koruyucu olarak kullanıldığını ve hücre yapısında bir zarara sebep olmadığını belirten akademik araştırmaların yanısıra, hücrelerde hasara yol açtığı, çocuklarda hiperaktiviteye sebep olduğu bulgularına ulaşan akademik kaynaklar da bulunuyor.
🔸Üründe doğal içerikler de yok değil; üründe Doğal kaynak suyu ve Doğal aroma vericiler bulunuyor. #NeİçtiğiniziBilin
🔍İçindekiler; Doğal kaynak suyu, Glikoz-fruktoz şurubu, Karbondioksit, Asitlik Düzenleyici (Sitrik asit), Doğal aroma vericiler, Koruyucu (Sodyum Benzoat)
🔍Feshane Gazozu Besin Değerleri
👉Enerji 127,5 kcal
👉Şeker 31 gr.
👉Yağ Yoktur
👉Protein Yoktur
👉Lif Yoktur
📌Not: Besin Değerleri 1 şişe (250 ml.) için verilmiştir. 

Yorum Yazabilirsiniz;


Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri