Aman Dikkat

Promosyonlu Gazlı içecek şişelerine #AmanDikkat


Markette rastladığımız iki üründeki önemli bir hususa dikkat çekeceğiz. Daha önce çokça yazdık, promosyonlu ürünlere de dikkatli yaklaşmamız gerekiyor. Coca Cola ürünlerinin Şekerli çeşidinde Sofra şekeri ya da Nişasta bazlı şeker yani Glikoz-fruktoz şurubu kullanılabildiğini, bunu da kapakta ya da şişe üzerinde –S veya –F harfleriyle belirttiklerinden de daha önce bahsetmiştik.

🔸İlk görselde; Nostaljik 1 litrelik cam şişesiyle dikkat çeken bir Coca-Cola var. Ürünün içeriğine baktığımızda Glikoz-fruktoz şurubu yani Nişasta Bazlı Şeker kullanıldığını görüyoruz. Aslında cam şişeye doldurulmuş bu tarz bir üründe Sofra şekeri olmasını beklerdik. Fakat belli ki bu şişe Nostaljik Coca Cola kampanyaları kapsamında promosyon amaçlı piyasaya sürülmüş. Ürünün 100 ml.’de 11,2 gr. Glikoz-Fruktoz şurubu içerdiğini belirtelim. Bu haliyle 1 su bardağı üründe 28 gr. Şeker yani yaklaşık 14 tane küp şeker bulunuyor.
🔸Diğer örneğimiz ise, bir dönem Türkiye’de reklamlarıyla çokça konuşulan Fruko Gazoz. Ürünlerin kapaklarına iliştirilmiş “Baloncuklu Gazoz” etiketleriyle dikkat çeken ürünlere baktığımızda da yine aynı duruma karşılaşıyoruz. Ürünlerde Sofra şekeri değil, Glikoz-fruktoz şurubu içeriyor. Ürünlerin 100 ml.’de 5,25 gr. Glikoz-fruktoz şurubu içerdiğini görüyoruz. Bu haliyle 1 su bardağı 13,2 gr. Şeker yani yaklaşık 7 tane Küp şeker ve İlave tatlandırıcı bulunuyor.
🔸Sofra şekerinde Glikoz ve Fruktoz eşit miktarda bulunduğunu, fakat Nişasta Bazlı Şekerde Fruktoz oranı daha yüksek olduğunu vurgulayalım. Bu haliyle, içtiğiniz Nişasta bazlı şeker içeren her içecekte karaciğerinize daha yoğun bir Fruktoz şekeri yüklediğinizi bilmeniz gerekiyor. Bunun haricinde Sofra şekerinin Şeker pancarından, Nişasta bazlı şekerin ise Mısır nişastasından /üretildiğini vurgulayalım. #NeİçtiğiniziBilin
🔍Coca Cola İçindekiler; Su, Şeker (S) veya Fruktoz-Glikoz şurubu (F), Karbondioksit, Renklendirici (Karamel), Asitliği Düzenleyici (Fosforik Asit), Doğal Aroma vericiler, Kafein (maks. 150 g/lt.)
🔍Fruko İçindekiler; Su, Şeker (S) veya Fruktoz-Glikoz şurubu (F), Karbondioksit, Asitlik Düzenleyici (Sitrik Asit), Aroma vericiler, Koruyucu (Sodyum Benzoat), Tatlandırıcı (Sukraloz) Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri