Aslında Kaç Gram

Büyük boy Patates Cipsinde #AslındaKaçGram yağ var?


Bu akşam uzun zamandır yapmadığımız #AslındaKaçGram paylaşımını marketlerde satılan cipsler üzerinden yapacağız. Cipslerin temel içerikleri olan Patates, Yağ ve Tuz üçlüsünden Yağ içeriğine odaklanacağız.

🔸İlk görselde bir çay bardağı içerisinde 65 gr. Sıvı yağ görüyorsunuz. İkinci görselde ise %60 Yağ içeriğine sahip 107 gr. Margarin görüyorsunuz. Onun da içinde 65 gr. Bitkisel yağ karışımı bulunuyor. Cipslerin içeriğinde Margarin bulunmuyor fakat gözünüzde canlanması için sizler için tartıp, fotoğrafladık. Peki bu yağların cipslerle ne ilgisi var? diye soracak olursanız cevaplayalım.
🔸Gördüğünüz yağ miktarları bugün marketlerde satılan Orta Boy yani 187 gr. Cipslerin içeriğinde bulunan yağ miktarlardır. Yani bu cipsleri tükettiğinizde gördüğünüz kadar yağı da tüketmiş oluyorsunuz. Tabi burada önemli bir fark var; bu yağlar gördüğünüz halde değil, kızartmada kullanıldığından patatesin içinde Kısmen Trans yağ ve yoğun olarak Doymuş yağ olarak bulunmaktadır.
🔸Bu haliyle, Ruffles Cipsin 100 gr.’da 16 gr. Gibi çok ama çok yüksek oranda Doymuş yağ içerdiğini belirtelim. Bunun özellikle Palm Olein yağından kaynaklandığını belirtelim. Üründe “Trans yağ yoktur” etiketini görüyor olsak da; biliyoruz ki mevzuat 100 gr.’da 1 gr.’dan daha az Trans yağ yoksa bu imkanı veriyor. Bu haliyle, Ruffles cipsteki Trans yağ oranı 100 gr. yağda 0,49 gr.’dır.
🔸Lay’s marka Patates cipsine baktığımızda ise 100 gr.’da 3,5 gr. Doymuş yağ içerdiğini görüyoruz. Bu durum kullanılan Ayçiçek ve Kanola yağının Doymuş yağ oranının düşük olmasından kaynaklanmaktadır. Bu haliyle üründeki Trans yağ oranı da düşüktür. Öyle ki üründeki Trans yağ oranı 100 gr. Yağda 0,08 gr. Gibi düşük bir düzeydedir.
🔸Son olarak Pringles marka cipse baktığımızda 100 gr.’da 3,6 gr. Doymuş yağ içerdiğini görüyoruz. Bu durum yine üründe kullanılan Ayçiçek ve Mısır yağından kaynaklanmaktadır. Üründe Trans yağ oranı paylaşılmamaktadır. Fakat bir önceki örnekte olduğu gibi bu üründe de 0,08 vb. bir oranda Trans yağ olduğunu kabul edebiliriz. Bu da düşük bir miktara denk gelmektedir. #NeYediğiniziBilinLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri