Dünya Turu

#DünyaTuru Türkiye’deki ve yurtdışındaki Ruffles Original cipsleri karşılaştırdık


Az önce marketlerde en sık gördüğümüz üç patates cipsinin içeriğinden ve besin değerlerinden bahsetmiştik. Peki sizce bu cipsler Türkiye ve dünyanın diğer ülkelerinde aynı içeriğe mi sahip? Baktık. Türkiye’deki Ruffles ile A.B.D.’deki Ruffles karşılaştırması yaptık; Çarpıcı sonuçlar var.

🔸Biliyoruz ki patates cipsleri yağda kızartılmaktadır ve tuz eklenmektedir. Bu haliyle kullanılan yağın cinsi ve tuzun miktarı önem taşır. Önceki paylaşımda belirttiğimiz gibi; Ruffles cipsin Türkiye’deki ürününde Bitkisel yağ olarak Palm Olein kullanılmaktadır. Palm Olein; Palm yağının sıvı kısmıdır. Doymuş yağ oranı çok yüksektir. Bu haliyle üründe 100 gramında 16 gr. Doymuş yağ vardır.
🔸Aynı Ruffles cipsin A.B.D.’deki ürününe baktığımızda ise Bitkisel yağ olarak Palm yerine; Ayçiçek, Mısır ve Kanola yağı kullanıldığını görüyoruz. Ürünün 100 gramında sadece 5,35 gr. Doymuş yağ bulunuyor. Bu da Türkiye’deki üründe tam 3 kat daha fazla Doymuş yağ olduğunu gösteriyor.
🔸Bu haliyle Türkiye’deki ürünü tüketen bir birey 100 gr. Ruffles’tan 549 kcal enerji almaktadır. Aldığı bu enerjinin %58’i Yağdan ve %38’i Karbonhidrattan gelmektedir. Kalan %4 ise Proteinden gelen enerjidir. Üründe sadece Doymuş yağdan gelen enerji oranı %11,8’dir. Yani 100 gr. Ruffles yiyen biri yaklaşık 144 kcal enerjiyi Doymuş yağdan almaktadır.
Diğer bir yandan üründe Tuz oranlarındaki farklılık dikkat çekmektedir. Öyle ki, Türkiye’de satılan Ruffles’ın 100 gramında 1,2 gr. Tuz bulunuyorken, A.B.D.’de satılan Ruffles’ın 100 gramında 0,53 gr. Tuz bulunmaktadır Bu da Türkiye’deki üründe 2,5 kata yakın daha yüksek oranda Tuz içerdiğini göstermektedir.
🔸Ürünün bu haliyle Türkiye’ye özel olarak üretildiğini anlıyoruz. Gerek Doymuş yağ, gerekse tuz oranı açısından bakıldığında Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’nın “Az tüketin” dediği en önemli iki hususun bu üründe çok yüksek miktarda olduğunu görüyoruz. Tuzun sağlığa zararlarından daha önce detaylarıyla bahsetmiştik. Yoğun doymuş yağ tüketimi ise, kısa ve uzun vadede birçok sağlık sorununa sebep olan ve damar yollarında tıkanıklıkların ve ciddi kalp rahatsızlıklarının yolunu açan en önemli farktörlerin başında gelmektedir. #NeYediğiniziBilin

🔍Ruffles Türkiye İçindekiler; Patates, Bitkisel Yağ (Palm Olein), Tuz.
🔍Ruffles Türkiye Besin Değerleri
👉Enerji 549 kcal
👉Yağ 34,6 gr.
👉Doymuş yağ 16 gr.*
👉Karbonhidrat 51,5 gr.
👉Protein 5,9 gr.
👉Lif 4 gr.
👉Tuz 1,2 gr.
📌Not: Besin Değerleri 100 gr. Ürün için verilmiştir.
🔍Ruffles Original Amerika İçindekiler; Patates, Bitkisel Yağ (Ayçiçek, Mısır, Kanola), Tuz
🔍Ruffles Original Besin Değerleri
👉Enerji 571 kcal
👉Karbonhidrat 53,5 gr.
👉Yağ 35,7 gr.
👉Doymuş yağ 5,35 gr.*
👉Protein 7,14 gr.
👉Lif 3,57 gr.
👉Tuz 0,53 gr.
📌Not: Besin Değerleri 100 gr. Ürün için verilmiştir.
* Doymuş yağ miktarı Toplam yağ miktarına dahildir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri