Gördüğünüz gazete küpürü 1966 yılından. Yani yaklaşık olarak 50 yıl önceden bahsediyoruz. “Bir Bilene Soralım” başlığına sahip makalede inanılmaz ifadeler var. Makalenin kaynağında Dr. Akdemir Çadırcıoğlu isimli SSK İstanbul Hastanesi uzmanı var. Bakın bundan 50 yıl önce ülkemizdeki bebeklerin – makalede bebek değil çocuk deniyor – nasıl beslenmeleri öneriliyormuş;

🔸İlk 2 ayda süt-pirinç suyu karışımı ve meyve suyu ile beslenen çocuğun, üçüncü ayda muhallebiye başlaması öneriliyor. Muhallebinin 100 gram süt, 100 gram su ve dört çay kaşığı şeker ve pirinç unu ile yapılması belirtiliyor. Yani henüz 3 aylık bir bebeğe tek öğünde dört çay kaşığı yani yaklaşık 8-10 gr. Şekerden öneriliyor. Hazırlanan bu muhallebinin 2 öğün verilebileceği ifade ediliyor. Yani sadece iki öğünde 3 aylık bir bebeğe verilecek 15 ila 20 gr. Şekerden söz ediyoruz.
🔸Çocuk 3,5 aylık olduğunda sebze çorbasına başlanabileceği yazıyor. Bu çorbaya tuz atılıyor, 2-3 çay kaşığı da irmik ilave ediliyor. Çocuk 4 aylık olduğunda sütçüden alınan ya da evde yapılan yoğurdun sade ya da şekerli olarak verilmesi öneriliyor. Günde üç taneye kadar bisküvinin meyve suyu ya da çayla verilmesinden bahsediliyor. Günde 50-100 gr. yağsız sığır etinin tereyağ ile eritilerek verilebileceği yazıyor.
🔸5. ayda; çocuğa Bal verilmesinden söz ediliyor. Hem de günde 6 çay kaşığına kadar! Bunun yanısıra reçel ve şekerli süt de verilebileceği yazıyor.Bunları vermeyi öngören mantık, 6 aylık çocuğa yumurtanın beyazını vermiyor. Yumurta sarısını ise sadece 1 çay kaşığı vermeyi öneriyor. Fakat 7 aylıkken cızbız köfte öneriliyor.
🔸Makaleyi yazan uzman, 9. ayda annenin sütünün kalitesinin azaldığına hükmediyor. 9. Ayda anne sütü kesilmelidir diyor. Az önce bahsettiği gıdaların da miktarının arttırılarak 4 öğünde verilmesi gerektiğini söylüyor. Anne sütünü kestiren mantık, 9. Ayda çocuğa karaciğer verilmesini öneriyor. Sanıyoruz ki, bu aya kadar yediklerinden dolayı çocuğun karaciğeri iflas etmek üzere olduğundan karaciğer takviyesi yapmayı düşünmüşler. 10. Aydan itibaren çocuğun “normal” yiyeceklere geçmesi önerilmektedir. #NeYediğiniziBilin